Felfedezhették az univerzum legerősebb részecskeütköztetőit

A csillagászok közel egy évszázada észlelik a kozmikus sugárzás gyűjtőnéven emlegetett nagy energiájú részecskéket, amelyek közül a legerősebbek a petaelektronvolt (PeV) tartományba tartoznak. A tudomány jelen állása szerint a Nagy Hadronütköztető ezerszeresét jelentő energiatartományba tartozó részecskék forrásai a szupernóvák, bár a Földhöz közeli szupernóva-maradványok, a Tycho és a Cassiopeia A vizsgálata nem erősítette meg eddig ezt a feltételezést, az Astronomy & Astrophysics folyóirat által elfogadott, de még nem publikált tanulmány szerzői azt állítják, hogy különleges esetekben a szupernóva-maradványok képesek a PeVatron „üzemmódra” – írja a Live Science.

A tanulmány szerzői szerint mielőtt szupernóvává válna az életciklusa végére ért átlagos csillag sűrű és kompakt magja a robbanást követő rövid, de rendkívül intenzív, alig pár földi hónapot kitevő időszakban olyan gigászi részecskeütköztető, amely létrehozhatja a PeV tartományú kozmikus sugárzást. Ezt követően a szupernóva ugyan továbbra is bőséges forrása a nagy energiájú részecskéknek, de a sugárzás már nem lépi át a petaelektronvoltos küszöbértéket.
A kutatók szerint forgatókönyvük egyben megmagyarázza, miért nem sikerült eddig megfigyelni egyetlen aktív PeVatront sem. Azt állítják, hogy ugyan néhány évente felrobban egy szupernóva a Tejútrendszerben, „eddig egyik sem volt elég közel ahhoz, hogy megfigyelhessük azt a rövid időszakot, amikor a kozmikus sugarakat ezekre a szélsőséges energiákra tudják gyorsítani”.
* * *
Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Ungváry Krisztián történész, egyetemi tanár, lapunk állandó szerzője, Ablonczy Balázs történész, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense, Hatos Pál történész és jogász, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja Közép-Európa Intézetének vezetője és Török-Illyés Orsolya színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: