Szemétnek tűnt, de kiderült, termékenységi rítusokhoz használt, ötszáz éves tárgyak vannak a mexikói barlang mélyén

Egy barlangász a mexikói hegyek egyik elhagyott barlangjában kutatva azt hitte, egy néhai szemetelő által hátrahagyott kacatokat talált, de közelebbi vizsgálat után kiderült, hogy a „hulladék” valójában több mint 500 évvel ezelőtt termékenységi rituálékhoz használt tárgyakból álló, archeológiai lelet.

A Tlayócoc barlang Mexikó Guerrero államban található, körülbelül 2380 méterrel a tengerszint felett. A Tlayócoc, amely a nahuatl nyelven „borzok barlangját” jelenti, a helyiek körében vízforrásként ismert, ahol ezen kívül legföljebb denevér ürülék fordul elő. 2023 szeptemberében Katiya Pavlova barlangkutató és helyi idegenvezetője, Adrián Beltrán Dimas behatoltak a barlangba – ötszáz éve valószínűleg ez volt az első alkalom, hogy valaki belépett oda.

Mintegy 150 méterre a barlang belsejében, vízzel elárasztott barlangszakaszon kellett átjutniuk, ahol a vízfelszín és a barlang mennyezete között mindössze 15 centiméternyi rés volt. A víz azonban elég mély volt ahhoz, hogy átjussanak. Miközben szünetet tartottak, hogy körülnézzenek, Pavlova és Beltrán megdöbbenve fedezett fel egy tucatnyi tárgyat.

Fallikus cseppkőre illesztett, díszes tárgy a barlang mélyén
Fotó: Katiya Pavlova

A leletek között négy kagylóból készült karkötő, egy óriási díszített csigaház, két teljes kőkorong és hat korongtöredék, valamint egy darab elszenesedett fa volt. Pavlova és Beltrán azonnal felvették a kapcsolatot a Mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézettel (INAH), amely márciusban régészeket küldött a leletek begyűjtésére.

Fotó: Miguel Pérez / INAH

Az intézet nemrég tett közzé közleményt a leletegyüttesről. Eszerint a karkötők elrendezése alapján – kis, lekerekített, „fallikus konnotációjú” cseppkövekre voltak felfűzve – a régészek feltételezték, hogy a Tlayócoc-barlangban valószínűleg termékenységi rituálékra került sor, állítják a közleményben. A tárgyakat a mezoamerikai történelem posztklasszikus időszakára, azaz 950 és 1521 közé datálták, feltételezve, hogy azokat a régióban élő, kevéssé ismert Tlacotepehua kultúra tagjai készítették.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

Forrás
Forrás