A Loire több helyen kiszáradt, Eindhovenben 40 fokot mértek, lassan megsül Európa
Ahogy azt várni lehetett, a szerdán mért melegrekordok csütörtökön tovább dőltek az idei nyár második nagy európai hőhullámában: Párizsban például 42,6 Celsius-fokig kúszott fel a hőmérséklet, ezért Észak-Franciaország területén a legmagasabb, vörös riasztást adott ki az ország meteorológiai szolgálata, a Météo-France.
Franciaországban felhívták a lakosság figyelmét, hogy amennyiben tehetik, otthonról végezzék a munkájukat, ne utazzanak be a munkahelyükre a nagy hőségben. Ideiglenesen több óvodát is bezártak az országban.
Belgiumban egy 1947-es rekord dőlt meg szerdán, a Kleine-Brogelben mért 39,9 fok miatt pedig az országban először adtak ki vörös riasztást, ami várhatóan tartós lesz, csütörtökön ugyanis már 40,7 fokot is rögzítettek Beitem településén.
Hollandiában sem tartott sokáig a szerdán beállított rekord: az Eindhovenben mért 39,3 fok akkor még egy 1944-es csúcsot döntött meg, csütörtökön viszont újabb fokkal, 40,4-re módosult a rekord. Az Euronews szerint ráadásul Deelen közelében 41,7 fokot is mértek, de ezt még nem erősítette meg a holland szolgálat.
A német meteorológiai szolgálat, a DWD egyelőre csak az északnyugati Lingen városában tapasztalt 41,5 fokos rekordot hitelesítette csütörtökön, de jelezte, hogy egy 42,6 fokos mérésről is kaptak információt. A korábbi rekord a 2015-ben Kitzingenben mért 40,3 Celsius-fok volt, amit szerdán 0,2 fokkal döntött meg a geilenkircheni hőség, egy napra.
Bár az extrém kánikula természetesen, emberi beavatkozás nélkül is megvalósulhat, a brit meteorológiai szolgálat szerint „kutatások igazolják, hogy a klímaváltozással egyre gyakoribbak lesznek, elképzelhető, hogy körülbelül kétévente.”
Peter Stott klímakutató a BBC-nek elmondta: „Jelenleg egy Észak-Afrika felől érkező, nagyon meleg légáramlattal nézünk szembe.” Ez szerinte a klímaváltozás nélkül is bekövetkezett volna, de a felmelegedés nélkül nem ért volna el ilyen csúcshőmérsékleteket az európai időjárás.
Klímakutatók már a hónap közepén jelezték, hogy minden bizonnyal az idei július lesz globálisan a világon valaha mért legmelegebb hónap – hivatalosan 1880 óta mérik a Föld hőmérsékletét.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: