Napelemes vitorlással kötött ki New Yorkban Greta Thunberg, aki már nem akarja meggyőzni Trumpot
Magyar idő szerint szerda délután, helyi idő szerint reggel 9-kor kikötött New Yorkban a Malizia II versenyvitorlás, fedélzetén a 16 éves Greta Thunberg svéd klímaaktivistával.
A legendás manhattani kikötőben a sajtó és lelkes rajongók fogadták a világ diákságát egységfrontba tömörítő Fridays For Future (FFF) mozgalom Nobel-békedíjra jelölt élharcosát, aki 15 napnyi hajózás után az ENSZ szeptember 23-án kezdődő idei klímaváltozás-konferenciájára érkezett az Egyesült Államokba.
A 16 éves aktivista helyi idő szerint szerda hajnalban jelentkezett be a Twitterén, hogy már látja a parti fényeket.
Kikötés után a lány újságíróknak azt mondta, érdekes, hogy mindig Donald Trump klímaszkeptikus amerikai elnökről kérdezik, akit egyébként arra sürgetne, hogy hallgasson a tudományos álláspontra. „De ha senkinek sem sikerült meggyőznie erről, miért pont nekem sikerülne?” – kérdezte Thunberg, aki ezért inkább most csak arra koncentrál, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a klímaválság fenyegetésére.
Thunberg tavaly az ENSZ katowicei klímacsúcstalálkozóján hívta fel magára a szélesebb közvélemény és a politikusok figyelmét, amikor a tizenéves aktivistáknak is teret adó szekcióban felszólalva keresetlen szavakkal számon kérte a világ politikusain a tutyimutyi felelőtlenséget és a diplomatikus időhúzást.
A februári davosi Világgazdasági Fórumon Thunberg számon kérte a klímatervekről tanácskozó nemzetközi politikai eliten azt is, hogy a lehető legnagyobb ökológiai lábnyomot hagyó módon luxus magánrepülőkkel utaztak Svájcba, ahelyett hogy a helyváltoztatás valamelyik környezettudatosabb módját választották volna.
A diáklány ezért is szelte át az Atlanti-óceánt hajóval. Bár ehhez az is kellett, hogy egy német üzletember rendelkezésére bocsássa az eredetileg a 2016–17-es Vendée Globe földkerülő szólóversenyre épített, napelemekkel és vízalatti áramfejlesztővel felszerelt 18 méter hosszú versenyjachtját, amelynek fedélzetén Thunberg édesapjával és egy filmes stábbal együtt eljuthatott Amerikába.
Az aktivista útja az interkontinentális repülő- vagy hajójáratokénál tagadhatatlanul nagyságrendekkel kevésbé terhelte meg a környezetet, vagyis Thunberg a lehető legkisebbre zsugorította saját utazási karbonlábnyomát.
Kapcsolódó cikkeink korábbról: