Egy nemzetközi felmérés szerint a startupok kétharmadánál fél éven belül elfogyhat a pénz
A globális startup-ökoszisztéma elemzésével foglalkozó Startup Genome 45 országban készített felmérést arról, hogyan érintette a korai fázisú vállalkozások helyzetét a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági leállás. Mint kiderült, a legtöbbnek alig néhány hónapra elegendő tartaléka van, miközben a befektetők is eltűntek, és várhatóan még egy darabig nem is térnek vissza – legalább is nem a járvány előtt megszokott mértékben.
Kínában például 57 százalékkal estek vissza februárban a kockázatitőke-befektetések, és ez az adat valószínűleg még lesújtóbb lenne, ha nem számítanánk azokat a befektetéseket, amelyekről már a járvány előtt megállapodtak, de csak februárban voltak esedékesek. De az USA-ban sem jobb a helyzet: „A Szilícium-völgy kockázatitőke-befektetői legalább néhány hónapig szünetelnek, de kevésnek van annyi tartaléka, hogy startupjai többségét meg tudja tartani” – szól a jelentés.
A startupok 74 százaléka kényszerült már legalább egy alkalmazottjától megválni a járvány kezdete óta, 26 százalékuknál pedig a dolgozók több mint 60 százalékát el kellett küldeni. A korai fázisú vállalkozások 65 százaléka jelentette azt, hogy hat hónapnál kevesebb ideig tud működni a tartalékaiból, ha addig nem indulna újra a befektetői élet.
Az Egyesült Államok vállalkozásait kiemelten rosszul érintette a gazdasági visszaesés: az amerikai startupok 84 százalékánál voltak leépítések az utóbbi három hónapban. A telekocsicégeknél különösen nagy a baj, a Lyft a napokban 982 alkalmazottját (a dolgozók 17 százalékát) bocsátotta el, míg az Uber több mint 5000 alkalmazottjától (a teljes stáb 20 százalékától) kész megválni, ha valamilyen gazdasági csoda nem történik.
A válság ellenére a startupok 12 százalékánál legalább 10 százalékkal nőttek a bevételek a járvány kezdete óta. Ilyesmiről leginkább a telemedicinában, az oktatásban, a pénzügyi technológiákban, a videós platformokban, az e-kereskedelemben és a videojátékokban utazó vállalkozások számoltak be.
A Startup Genome felhívja a kormányok figyelmét, hogy amennyiben hat hónapon keresztül támogatják a startupjaikat, akkor még -10 százalékos sajáttőke-hozam mellett is 41 százalékkal alacsonyabb lenne a megmentett munkahelyek költsége, mint a kis- és középvállalkozásoknál. A szervezet szerint ráadásul a startupok kisegítésével nem egyszerűen munkahelyeket, hanem a jövő munkahelyeinek megteremtőit mentenék meg.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: