Algából készítenek repülőgép-üzemanyagot Európa első karbonnegatív üzemében
Az év elején Isztambulban megnyitották Európa legelső olyan ipari méretű biofinomító üzemét, ami karbonnegatív, tehát több szén-dioxidot nyel el, mint amennyit kibocsát. A biofinomító üzemekben szerves anyagokat alakítanak át energiává, valamint hasznos anyagokkká és termékekké, de az isztambuli létesítményt az különbözteti meg a többitől, hogy új megközelítései révén többszörösen is megelőzi a környezetszennyezést.
A Fekete-tenger partján létesített üzemet teljes mértékben szélenergia működteti, és elsősorban mikro- és makroalgák különböző fajaiból készítenek repülőgép-üzemanyagot, műtrágyát, takarmányt, étrend-kiegészítőket és gyógyszeralapanyagokat. Az algák a növényeknél sokkal gyorsabban és nagyobb mértékben nyelik el a szén-dioxidot, így a feldolgozás során több szén-dioxid kötődik meg a légkörből, mint amennyit az üzem kibocsát – ezért karbonnegatív.
A török kormány és az Európai Unió közös programja, a Project INDEPENDENT keretében a Boszporusz Egyetem egyik kampuszán megépült biofinomító évente 1200 tonna algát képes feldolgozni. Ezt a hatékonyság érdekében 5–10 százalék arányban fosszilis üzemanyagokkal keverik majd, és repülőgépekben használhatják – a projektfelelősök reményei szerint még az év végéig megállapodhatnak a Turkish Airlines légitársasággal, hogy belföldi járatokon bevezessék az új üzemanyagtípust.
Az egyetem leírása szerint a 2500 négyzetméteres üzemben 80 köbméteres mesterséges tavakban termesztik az algát, amit 30 köbméteres bioreaktorokban dolgoznak fel.
„Kötelességünknek tartjuk, hogy áttérjünk egy olyan struktúrára, ahol az összes erőforrást, élen az energiával, hatékonyan használjuk fel, a hulladékot minimalizáljuk és újrahasznosítjuk, és ahol a szénlábnyom nem létező kifejezés. Ez irányú eltökéltségünket a párizsi egyezmény ratifikálásával is megmutattuk, és minden előkészületet megteszünk az európai zöld megállapodásnak való megfelelés érdekében is” – mondta az üzem megnyitóján Mustafa Varank török ipari és technológiai miniszter. Varank azt is kiemelte, hogy a bioüzemanyag komoly segítséget jelenthet a nagyfokú energiaimportra szorítkozó Törökországnak.
A 6 millió eurós összköltségvetésű projekt forrásait 85 sázalékban az Európai Unió, 15 százalékban a török ipari és technológiai minisztérium fedezi.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: