Ködcseppekkel, imával és vízkorlátozással is küzdenek a hónapok óta sújtó aszály ellen Spanyolországban
Miközben Magyarországon napok óta esős, tavaszszomorító időnek lehetünk tanúi, Spanyolországban hónapok óta súlyos aszály tapasztalható. Igaz, múlt pénteken hozott egy kis enyhülést a Valencia és Katalónia bizonyos részein lezúdult, gyors és viszonylag nagy mennyiségű eső, és Madridban is tapasztaltak rövidebb ideig némi csapadékot, sőt Asztúria tartomány hegyes térségében, La Raya vidékén hóesést is láttak, az elmúlt hetekben az évszakhoz képest nagyon korán betörő forróság és szárazság volt a legjellemzőbb az Ibériai-félszigetre.
„En Abril, aguas mil” – mondják Spanyolországban arra, hogy április majd meghozza az esőket, körülbelül úgy, ahogy nálunk aranyat érnek a májusiak. Idén azonban ez teljesen elmaradt. 2023 első négy hónapjában a Spanyolországban mért átlagos esőzések kevesebb mint felét tapasztalták, ez pedig a legszárazabb évkezdés, amelyet valaha mértek a dél-európai országban. Ráadásul már 11 olyan napot regisztráltak, amikor az átlagosnál sokkal magasabbra kúszott a hőmérő higanyszála, ami több mint kétszerese annak, amennyit egy teljes év alatt átlagosan fel szokás jegyezni. Córdoba városában 38,7 Celsius-fokot, Sevillában 37,8 Celsius-fokot is mértek áprilisban.
A spanyol kormány május 11-én 2,2 milliárd eurós intézkedéscsomagot fogadott el, hogy kisegítse a földműveseket és a lakosságot a súlyos aszály okozta nehéz helyzetben.
Add már, uram az esőt!
Jorge Olcina, az Alicantei Egyetem éghajlattal foglalkozó laboratóriumának vezetője május közepén azt mondta, a helyzet különösen Katalónia és Andalúzia tartományokban aggasztó, ahol a víztározók kevesebb mint 25 százalékon állnak. Mindkét tartomány már februárban vízkorlátozásokat vezetett be, amelyek értelmében a lakosok nem öntözhették a kertjeiket vagy tölthették meg az úszómedencéket. A földműveseket arra kérték, ők szintén öntözzenek kevesebbet. Olcina hozzátette, az ország más részein sem állnak jól víztartalékokkal, a tározók átlagosan 40 százalékon állnak.
Eközben az andalúziai Jaén településén több ezren vettek részt egy május elsejei körmenetben, amelyet kifejezetten azért szerveztek, hogy esőért könyörögjenek Istenhez. Egy helyi templomból még azt a Jézus-szobrot is a körmenetbe állították, amelyet 1949 óta őriztek a templom alagsorában.
Nem csupán kormányzati eszközöket és a vallást, hanem a tudomány és a technológia eszközeit is igyekeznek bevetni a szárazság elleni küzdelemben egész Spanyolországban. Az országhoz tartozó Kanári-szigetek legnagyobb tagján, Gran Canaria hegyes vidékén például különleges hálókkal igyekeznek összegyűjteni a ködcseppeket, hogy az abból származó csapadékkal segíthessenek a vízhiányos és egyre gyakrabban tűzvészek sújtotta szigeten. 2021 óta 90 ezer liter vizet gyűjtöttek össze ezzel a módszerrel.
Sivatagi állapotok
Patricio Garcia-Fayos, a valenciai Elsivatagodást Kutató Központ igazgatója szerint a klímaváltozás és a talajvíz túlhasználása felgyorsítja Spanyolország elsivatagosodását.
A kutató szerint húsbavágó, hogy Spanyolország küzdjön a klímaváltozás ellen és ugyanakkor megtanulja, hogyan gazdálkodjon jobban a vízkészleteivel, különben néhány éven belül sivatag válik a dél-európai országból.
Az ENSZ korábban szintén megkongatta a vészharangokat a Spanyolországban egyre fokozódó vízhiány miatt, a szervezet szakértői úgy becsülték, hogy az ország 75 százalékában már megkezdődött az elsivatagosodás.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: