Évszázadokig rejtve maradt maja város felfedezéséhez vezetett egy spontán Google-keresés

2024.10.29. · tudomány

Teljesen véletlenül fedeztek fel egy hatalmas maja várost régészek, amely évszázadokon át rejtve maradt a mexikói dzsungelben – írta meg kedden a BBC.

A szakemberek piramisokra, sportpályákra, amfiteátrumokra, és az egykori kerületeket összekötő töltésutakra bukkantak az ország délkeleti, Campeche szövetségi államában. A maradványokra lézeres távérzékelő (LIDAR) technológiával rögzített mérésekkel találtak rá, ami képes feltérképezni a fák lombkoronája és a sűrű növényzet alatt lapuló romokat.

A Valerianának elnevezett településkomplexum a tőle 100 kilométerre található Calakmul után a második legsűrűbben beépített maja város lehetett Közép-Amerikában. A kutatók a három lelőhelyet, amelyek a BBC szerint Skócia fővárosához, Edinburgh-hoz hasonló nagyságú területet fednek le, teljesen véletlenül találták meg, amikor egyikük az interneten adatokat keresgélt.

Egy piramis a korábban felfedezett ősi Calakmul városban
photo_camera Egy piramis a korábban felfedezett ősi Calakmul városban Fotó: CEGALERBA-SZWEMBERG / HEMIS.FR/Hemis via AFP

„Egy Google-keresés nagyjából 16. oldalán járhattam, amikor találtam egy lézeres felmérést, amit egy környezeti monitorozással foglalkozó mexikói szervezet készített” – mondta Luke Auld-Thomas, az amerikai Tulane Egyetem doktorandusza, aki kollégáival október 29-én az Antiquity folyóiratban közölte eredményeit.

Miután Auld-Thomas feldolgozta a repülőre helyezett műszerrel rögzített adatokat, nagy jelentőségű felfedezést tett: egy ősi maja város romjaira bukkant, ami 30-50 ezer embernek adhatott otthont i.sz. 750-850 között, ami több, mint amennyien ma a régióban élnek.

A kutatók által Valerianának elnevezett város romjai a kiértékelt LIDAR-os méréseken
photo_camera A kutatók által Valerianának elnevezett város romjai a kiértékelt LIDAR-os méréseken Illusztráció: Auld-Thomas L, Canuto MA, Morlet AV, et al. Running out of empty space: environmental lidar and the crowded ancient landscape of Campeche, Mexico. Antiquity. 2024;98(401):1340-1358. doi:10.15184/aqy.2024.148

Bár nem lehet biztosan tudni, hogy mi vezetett a város későbbi elnéptelenedéséhez, a régészek szerint az éghajlat megváltozása kiemelt szerepet játszhatott ebben. A felfedezés Marcello Canuto, a Tulane Egyetem professzora szerint segíthet megváltoztatni azt a nyugati vélekedést, miszerint a trópusok a „civilizációk sírhelyei”, és ehelyett az a kép kezd kialakulni, hogy a Föld ezen része gazdag és komplex kultúráknak adott otthont.

* * *

Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!