Mezopotámiai pecséteken alakulhatott ki az első írásrendszer
Egy friss kutatás szerint Mezopotámia korai írásrendszere, a protoékírás a hengerpecséteken ábrázolt képekből fejlődhetett ki, ami új betekintést nyújt az időszámításunk előtti 3350 tájékán keletkezett írás kialakulásának körülményeibe. Korábban úgy gondolták, hogy a protoékírás elsőként az áruk ábrázolására használt agyagcédulákon jelent meg.
A Bolognai Egyetem kutatói az Antiquity folyóiratban megjelent tanulmányukban bizonyítékot mutatnak be arra, hogy az i. e. 4400 és 3400 között Délnyugat-Ázsiában használt hengerpecséteken található szimbólumok megegyeznek a protoékírás szimbólumaival, ami arra utal, hogy az írásrendszer eredete összetettebb lehet, mint eddig gondolták. A kutatócsoport szerint az írás fejlődése valószínűleg decentralizáltan történt, és a régió több csoportja hozzájárulhatott.
A hengerpecsétek gyakran adminisztrációs és kereskedelmi feladatokra szolgáltak, a tulajdonjog vagy a tranzakciók jelölésére használták őket, mivel agyagba nyomva mintás lenyomatot hagytak.
Azt, hogy a pecséteknek fontos szerepük lehetett a protoékírás kialakulásában, Holly Pittman, a Pennsylvaniai Egyetem régésze vetette fel először az 1990-es években, aki a New Scientistnek elmondta, hogy hálás, amiért 30 évvel az ő kutatásai után további vizsgálódásra érdemesnek találták a felvetést, és sikerült is alátámasztaniuk.
Az eredmények tehát megkérdőjelezik azt az elképzelést, miszerint a protoékírás kizárólag az agyagtáblákból alakult ki, és ehelyett azt sugallják, hogy az írás kialakulásához több forráson, így pl. táblákon és pecséteken keresztül vezetett az út. Az írásnak ez a kiterjedtebb, decentralizált eredete rávilágít a korai mezopotámiai társadalmak együttműködésére a komplex társadalmi és gazdasági interakciók kezelését szolgáló megoldások kialakításában.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: