Gladiátort ábrázoló késmarkolatra bukkantak Angliában

Szenzációs felfedezést tettek az English Heritage régészei amikor az angliai Corbridge közelében egy szépen megmunkált és szép állapotban fennmaradt ókori késnyélre bukkantak. A rézötvözetből készült figura sisakot és pajzsot visel, vagyis egy secutort ábrázol. A secutorok legfőbb ismertetőjegye a sisak volt, a vastag szövetből és bőrből készült manica nevű karvédőt pedig általában a jobb kezükön hordták, a bal lábukon pedig hasonló védőfelszerelést viseltek, amit ocreának hívták.

A felszerelés ugyan stimmel, de a figura egy balkezes gladiátort ábrázol, amit a rómaiak rendszerint a balszerencsével társítottak. A régészek szerint ebben az esetben ez azért nem számított rossz ómennek, mert a szobrocskát egy valódi balkezes gladiátorról mintázták (balszerencse ide vagy oda, ez a valódi harcban előnyt jelenthetett).

A lelet ritkaságát nem ez adja, hanem az, hogy Angliából került elő: a sikeres gladiátorok ünnepelt hírességnek számítottak szerte Rómában, így a róluk készült emléktárgyak (csészék, lámpások, szobrocskák) sem számítottak ritkának, csak éppenséggel ritkán jutottak el a birodalom széléig.

Angliában ritka

Frances McIntosh, az English Heritage corbridge-i feltárásának vezetője szerint azt ugyan nem lehet megállapítani, hogy a késnyél milyen messziről jutott el egészen Hadrianus faláig, de ez is jól mutatja, hogy a gladiátorokért való rajongás mennyire átszőtte a római hétköznapokat (Angliában legalább 12 olyan amfiteátrum működött, ahol viadalokat tartottak, ettől függetlenül persze a szuvenír akár messzebbről is érkezhetett). Ez a második hasonló késnyél, ami Angliából került elő.

photo_camera A gladiátor Fotó: English Heritage

Mary Popkin történész szerint a gladiátorokat ábrázoló késnyelekből több általános következtetést is le lehet vonni: jól mutatják, hogy mekkora népszerűségnek örvendett a gladiátorviadal Rómában, de mivel az esetek többségében valószínűleg nem egy adott személyt ábrázoltak, hanem inkább egy idealizált gladiátort, többnyire inkább a gladiátorsport egyfajta kabalájának számítottak.

A késnyélre egy egy patakban bukkantak Corbridge közelében, az egykori Corstopitum nevű római település területén. Valószínű, hogy aki megvette a szuvenírt, kifejezetten ennek a gladiátornak szurkolt, de hogy hogy került a corbridge-i patakba, azt nem lehet tudni: vagy elvesztette valaki, vagy szándékosan, akár áldozati ajándékként dobhatták oda kétezer évvel ezelőtt. A kést a többi corstopitumi lelettel együtt jövőre állítják ki.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás