Fontos teszt erősítette meg, hogy Einstein híres elmélete az egész univerzumban megállja a helyét

A kaliforniai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium munkatársai mérföldkőnek számító kutatásukban megerősítették, hogy Albert Einstein 1915-ben publikált általános relativitáselmélete hatalmas, kozmikus léptékekben is megállja a helyét.

A kutatók a Sötét Energia Spektroszkópiai Műszer (DESI) segítségével feltérképezték 5,7 millió galaxis eloszlását a kozmikus történelem 11 milliárd éves távlatában. Azt elemezték, hogy a gravitáció hogyan alakította a kozmikus hálót (a galaxisok és a sötét anyag egymásba fonódó hálózatát) a világegyetem kifelé irányuló tágulásával szemben.

A kozmikus háló egy modellje
photo_camera A kozmikus háló egy modellje Forrás: Springel et al., Virgo Consortium

Az eredmények megfeleltek az általános relativitáselmélet előrejelzéseinek, megerősítve annak pontosságát nemcsak a Naprendszer szintjén, hanem univerzális léptékben is.

A DESI kollaboráció eredményei, amelyek a 2019-es indulást követő első év adatgyűjtésén alapulnak, úttörő betekintést nyújtanak a világegyetem fejlődésébe. A felmérés feltárta, hogy a galaxisok idővel hogyan csomósodnak a kozmikus háló mentén, és megerősítette, hogy az eloszlás összhangban van az általános relativitáselmélet elvárásaival. Az átfogó elemzés az univerzum tágulását az ősi akusztikus hullámok maradványainak felhasználásával mérő korábbi kutatásokra épül.

link Forrás

A projekt célja, hogy több mint 40 millió galaxist és kvazárt vizsgáljon meg, és mélyebb betekintést nyerjen a sötét anyag és a sötét energia világában, amelyek együttesen a világegyetem mintegy 95 százalékát alkotják. Ezek a titokzatos erők továbbra is kevéssé ismertek, mégis kulcsfontosságúak az univerzum gyorsuló tágulásának megértéséhez.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás