Drónokkal, léghajókkal és óceáni szenzorokkal jelezné előre az éghajlati katasztrófát egy ambiciózus brit projekt

Korai figyelmeztető rendszer létrehozását kezdhetik meg brit kutatók, ami előre jelezné, ha a Föld rendszerei visszafordíthatatlan változások határára jutnak – írta meg kedden a Guardian, miután a projekt 81 millió fontnyi (39,4 milliárd forint) támogatást kapott a brit ARIA kutatás-fejlesztési ügynökségtől.

Az ambiciózus projekt két éghajlati fordulópont, a Grönlandi jégtakaró és a sziget közelében található Szubpoláris óceáni köráramlat átbillenésének előrejelzésére összpontosít majd. A Föld nagy rendszereiben, amint három évvel ezelőtti cikkünkben összefoglaltuk, egy adott globális hőmérséklet (átbillenési hőmérséklet) túllépésével egy idő után emberi léptékben visszafordíthatatlan változások indulhatnak meg, ami átformálhatja bolygónk jelenlegi arculatát.

Az ARIA keretében 27 kutatócsoport kapott pénzt arra, hogy egy innovatív és megfizethető szenzorrendszert fejlesszen ki az átbillenés jeleinek korai észlelésére. Ez többek közt léghajókat, drónokat, óceáni szenzorokat és kozmikus sugarakat észlelő detektorokat vetne be, megfigyelné a plankton virágzás változását, és az adatokat az eddig elérhetőnél fejlettebb modellekkel, valamint mesterséges intelligenciával elemezné. Az öt éves program első célkitűzése a lap szerint annak kiderítése, hogy ez egyáltalán megvalósítható-e, az éghajlati fordulópontok ugyanis nagyon komplexek és rengeteg éghajlati tényezőtől függenek.

„Ahhoz hasonlóan, ahogy monitorozó bójákat használunk a szökőárakra történő figyelmeztetéséhez, az a célunk, hogy egy klímamonitorozó hálózatot építsünk, ami képes az éghajlatunk kritikus átalakulásának korai jeleit detektálni” – mondta Gemma Bale és Sarah Bohndiek, akik az ARIA részéről a program vezetéséért felelősek. „Ezeken a rendszereken keresztül el tudjuk majd látni a döntéshozókat azokkal az adatokkal, amik ahhoz szükségesek, hogy szembe tudjanak nézni a hirtelen éghajlatváltozás által jelentette fenyegetéssel” – tették hozzá.

Egy 2022 szeptemberi átfogó kutatás azt találta, hogy már 1,5 Celsius-fokos felmelegedés esetén veszélybe kerülhetnek a trópusi korallzátonyok és megkezdődhet a grönlandi és a nyugat-antarktiszi jégtakaró megállíthatatlan olvadása. Tavaly a globális átlaghőmérséklet először haladta meg a párizsi klímaegyezmény által megfogalmazott másfél fokos klímacélt, előrevetítve annak a 2030-as években várható túllépését.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás