Élethű rekonstrukció készült egy 4 ezer évvel ezelőtt elhunyt szibériai harcosról

Még 2004-ben egy jakutföldi feltáráson kerültek elő annak a nagyjából 4 ezer élt harcosnak a maradványai, amely alapján a M.K.Ammoszov Jakut Állami Egyetem kutatói rekonstruálták, hogy mit viselt és hogyan nézett ki egy fegyverforgató férfi az őskori Szibériában – írja a Live Science.

A 4000 éve elhunyt harcos arcának rekonstrukciója
photo_camera A 4000 éve elhunyt harcos arcának rekonstrukciója Fotó: M.K.Ammoszov Jakut Állami Egyetem

A közel teljes csontváz mellett a régészek nyílhegyekre és állatcsontokból készült lapokra is bukkantak, amelyekből a férfi pajzsa készülhetett, állítják a portál szerint a jakutföldi kutatók, akik ugyan íjat nem találtak a sírmellékletek között, de azt feltételezik, hogy azzal együtt temethették el a fegyverforgatót.

A Jakut Állami Egyetemen végzett rekonstrukció egyik fázisa
photo_camera A Jakut Állami Egyetemen végzett rekonstrukció egyik fázisa Fotó: M.K.Ammoszov Jakut Állami Egyetem

A 165 centiméter magas, a 40-es és 50-es éve között, vagyis kifejezetten idősen elhunyt, gyógyult csontsérülései alapján számos fizikai megpróbáltatáson átesett férfi az újkőkori Ymyyakhtakh kultúra egyik köztiszteletben álló harcosa lehetett – erre utalnak a pajzson azonosított, fegyverektől származó nyomok is.

A Jakut Állami Egyetem kutatócsoportjának rekonstrukciós rajza a 2004-ben előkerült íjászról
photo_camera A Jakut Állami Egyetem kutatócsoportjának rekonstrukciós rajza a 2004-ben előkerült íjászról Fotó: M.K.Ammoszov Jakut Állami Egyetem

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás