2040-re 1,3 milliárd tonna műanyagszemetet termelünk, ha nem cselekszünk
A műanyagok előállításának és felhasználásnak jelenlegi tendenciái alapján húsz év múlva az Egyesült Királyság területének másfélszeresét beborító, mintegy 1,3 milliárd tonna plasztikhulladékkal kell számolnia az emberiségnek – figyelmeztetnek a a Science folyóiratban csütörtökön publikált tanulmány szerzői.
Az amerikai, brit, dél-afrikai, kanadai, osztrák, olasz és svájci kutatókból álló gárda számításai a gyártás, a felhasználás globális statisztikáin alapultak, figyelembe véve az újrahasznosítás, illetve a hulladékkezelés volumeneit is.
A szerzők többféle forgatókönyvet dolgoztak ki különféle hulladékgazdálkodási, környezetpolitikai változók mentén. Az újrahasznosítás fokozásának, a termelés csökkentésének, illetve a műanyagok más anyagokkal való helyettesítésének mértéke szerinti szcenáriók jelentősen befolyásolták a 2040-re előrejelzett szennyezés nagyságát. Ám, még az azonnali, vagyis pár éven belül megkezdett összehangolt cselekvés esetén is a mainál 710 millió tonnával több műanyaghulladék keletkezik 2040-re. A kutatók szerint óriási probléma az is, hogy a szemét nem a legjelentősebb hulladéktermelőnek számító északi, hanem a déli félteke alacsony jövedelmű országaiban gyűlik össze.
A tanulmány szerzői a forgatókönyvek ismertetésén túl pontokba szedték azt is, hogy mire van szükség ahhoz, hogy a Föld ne fulladjon bele a műanyagszemétbe.
Ehhez elengedhetetlen
- a gyártás és a fogyasztás növekedésének csökkentése,
- a műanyag helyettesítése papírral és komposztálható anyagokkal,
- a termékek és a csomagolások újrahasznosíthatóvá alakítása,
- a hulladékgyűjtési arány bővítése az alacsony és a közepes jövedelmű országokban,
- a lakossági visszagyűjtés támogatása,
- a hulladék-export visszaszorítása.
A kutatók szerint a műanyag-probléma egyértelműen hasonlít a klímaváltozáshoz. Vagyis, amennyiben az emberiség nem változtat radikálisan a viselkedésén, az rövidesen katasztrófához vezet.
Korábbi kapcsolódó cikkeink: