Tökéletesen vizsgázott a Boris veszélyeire figyelmeztető meteorológiai modell

2024.09.17. · tudomány

A szeptember 12-én csütörtökön kiadott, modellszámításokra alapozó előrejelzés már nagy pontossággal megbecsülte, hogy a következő öt napban Közép-Európára hulló csapadék mennyiségét – állítja Timár Gábor, az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára keddi Facebook-bejegyzésében.

A posztban megosztott, az Előrejelzések Európai Központja (ECMWF) által kiadott előrejelzés és a szeptember 16-i észleléseket összegző térkép „skálája más, de abban egyezés van, hogy a maximális értékeket mindkettő 400 milliméterre teszi (négyzetméterenként 400 liter víz; hazánk legcsapadékosabb részén ez fél évi, az Alföld közepén kb. egy évnyi csapadék)” – olvasható a posztban.

photo_camera Forrás: Timár Gábor
photo_camera Forrás: Timár Gábor

Timár mindkét térképen jelezte annak a területnek a határát, ahonnan Budapest irányába „folyik a víz”. Összehasonlítása szerint az „előrejelzés meglehetősen - na jó: inkább döbbenetesen - pontosan mondta meg az akkor még ki sem hullott csapadék mennyiségét is, és ennek területi mintázatát is”. Még akkor is, ha „a maximális kihullás kb. 50-100 kilométerrel nyugatabbra következett be. Ez a modell kiterjedése szempontjából, és tekintetbe véve, hogy az előrejelzés kiadásához képest kb. 50 órával később történt, nem túl sok”.

„Összefoglalva: a modell nagyságrendileg tökéletesen vizsgázott, a riasztás JELLEGÉT - hogy ebből rekordközeli árvíz lehet - jól megmondta másfél-két nappal az igazi özönvíz lehullása előtt. Egy kisebb előrejelzési pontatlanság viszont nekünk nagyon jól, a németeknek elég rosszul jött”.

A HungaroMet ismertetője szerint az 1975-ben 18 európai ország összefogásával alapított ECMWF jelenleg „naponta kétszer operatívan futtat az egész Földet lefedő 10 napos érvényességű determinisztikus és valószínűségi időjárás előrejelzési modelleket”.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás