Örökké tartó űrbrománc: Musk és Trump együtt nézte meg a Starship legújabb, felemásra sikerült kilövését
November 19-én kedden, magyar idő szerint az éjfélt megelőző órában hatodjára is fellőtték az űrbe a Starshipet, a SpaceX kolosszális rakétarendszerét, amelynek célja végső soron az, hogy lehetővé tegye a bolygók közötti utazást, így a Marsra is embereket juttasson.
Márpedig a Mars-utazás még sosem tűnt ennyire közelinek, mint most, legalábbis ami a dolog politikai részét illeti: a megválasztott amerikai elnök és a világ leggazdagabb embere az elmúlt hetekben elválaszthatatlan egymástól, diplomáciai találkozóktól MMA-meccsekig mindenhol együtt mutatkoznak, már ha az nem lenne elég, hogy Elon Musk az új Trump-kormányban is helyet kap, mint a bürokráciagyilkos kormányzati hatékonysági minisztérium társvezetője. Hogy ez mennyire jelent összeférhetetlenséget, tekintve Musk cégeinek jövedelmező szerződését pl. a NASA-val vagy a Pentagonnal, azt majd eldöntik a bürokraták.
Donald Trump mindenesetre egyenesen mar-a-lagói otthonából érkezett kedd délután a SpaceX texasi, Boca Chicában található űrközpontjába, a világ legerősebb rakétájának legújabb tesztjére, amelynek célja az volt, hogy sikerüljön begyújtani a hajtóműveit a világűrben. Ez fontos lépés, hiszen a Starship csak így tud majd utántöltés után továbbmenni a Hold vagy a Mars felé.
Az érdeklődő közönséget az is lázban tartotta, hogy vajon sikerül-e újra elkapni a rakéta földre visszatérő első fokozatát, miután októberben először sikerült ez a bravúr. Ez azután vált igazán kérdésessé, hogy Musk véletlenül közzétette, mennyire közel jártak a katasztrófához az előző tesztrepülés során – a milliárdos egy X-en közzétett videó szerint épp a Diablo IV-gyel játszott, amikor egy alkalmazottja arról tájékoztatta, hogy a Super Heavy hordozórakéta egy másodpercre volt a katasztrófát jelentő rendszerhibától.
Kedden aztán a Super Heavyt az utolsó pillanatban a Mexikói-öböl felé kellett téríteni a visszafogadására alkalmas úszó platformtól, ami valamilyen műszaki hibáról árulkodik. A Starship felső fokozata közben részleges Föld körüli pályára állt, majd visszatért a légkörbe, és a kilövés után egy órával és öt perccel az Indiai-óceánba zuhant. A Raptor hajtóművek és az új hővédő pajzsok ugyanakkor gond nélkül működtek, ráadásul a Starship most először rakományt is szállított: egy darab banánt.
A hírek szerint Donald Trumpnak a kisebb baki ellenére is tetszettek a látottak.
Elon Musk az X-en azt írta, hogy a Starship, amit 2026-ban már a Mars felé szeretnének indítani, a következő teszten még biztosan az óceánba zuhan majd, de utána a következő prototípusnak már mindkét fokozatát el tervezik kapni a befogadó állomáson.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: