Káprázatosan részletgazdag felvételeket készített a Napról a Solar Orbiter űrszonda

2024.11.21. · tudomány

Az európai és amerikai űrügynökségek (ESA és NASA) által közösen működtetett Solar Orbiter napszonda olyan képeket készített a Napról, amilyeneket még nem láthattunk: a 2020 óta működő űreszköz még tavaly márciusban, alig 74 millió kilométeres távolságból készítette az alábbi felvételeket, amelyeken a szokásosnál részletgazdagabb módon tűnik fel a napkorona, az égitest külső légköre.

A Solar Orbiter UV-fény segítségével mutatja meg a több mint egymillió Celsius-fokra felmelegedett, kavaró plazmát, ahogy az a Nap mágneses mezejének vonalai mentén áramlik. A napkoronáról készült képet több kisebb felvétel összeillesztésével készítették, így egy 8000 képpont széles mozaikot kaptak. Normál esetben a korona láthatatlan, mivel a Nap fényessége túlságosan elnyomja, de az ultraibolya-képalkotás lehetővé teszi ennek a dinamikus régiónak a részletes tanulmányozását.

A napkorona ultraibolya fényben
photo_camera A napkorona ultraibolya fényben Forrás: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team

A következő képet a Solar Orbiter fedélzetén lévő Polarimetrikus és Helioszeizmikus Képalkotó (PHI) nevű eszköz készítette, és látható fényben mutatja a Nap felszínét, fotoszféráját. Ezt a réteget 4500-6000 Celsius-fok közötti hőmérséklet jellemzi, és ez az, amit szabad szemmel is látunk a Földről.

A felvétel kiemeli a sötét napfoltokat is, vagyis azokat a koncentrált mágneses aktivitású területeket, ahol a hőmérséklet valamivel hidegebb, mint a környező régiókban, ezért sötétebbnek tűnnek. Ezek vizsgálata különösen fontos a naptevékenység megértéséhez, ugyanis gyakran kapcsolódnak olyan eseményekhez, amelyek a Földre is hatással vannak, például napkitörésekhez vagy koronakidobódásokhoz.

A PHI felvétele a Napról látható fényben
photo_camera A PHI felvétele a Napról látható fényben Forrás: ESA & NASA/Solar Orbiter/PHI Team

A napszonda mágneses műszerei feltérképezték a Nap mágneses terét is, amely a napfoltos régiók körül koncentrálódik.

A PHI mérései alapján készült térkép a Nap mágneses mezejéről
photo_camera A PHI mérései alapján készült térkép a Nap mágneses mezejéről Forrás: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team

Továbbá készült egy sebességtérkép is, amely a plazma mozgásának sebességét és irányát mutatja meg a Nap felszínén. A térképen a kék területek az űrszonda felé mozgó plazmát jelölik, míg a piros a távolodó plazmát, ami a Nap forgását és a napfoltok körüli dinamikus áramlást mutatja.

A megfigyelések kombinálásával a kutatók célja az, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a Nap koronájának, felszínének és pólusainak folyamataiba, ezek ugyanis még nagyrészt feltáratlanok, és valószínűleg nagy mértékben különböznek a Nap többi részétől.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás