Most épp Merkely Béláról terjed hamisított videó az interneten, a Semmelweis Egyetem jogi lépéseket tesz

2024.12.04. · TECH

„Mesterséges intelligencia segítségével készült, élethű videó került ki a YouTube-ra és social media csatornákra, amely azt a látszatot kelti, mintha dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója lebeszélné a pácienseket a receptre felírt vérnyomáscsökkentő tabletták alkalmazásáról” – adta hírül az egyetem szerdán.

Bár egy gyors keresés után nem találni nyomát ennek a videónak sem a Youtube-on, sem a Facebookon, lehet, hogy a leírásban nem szerepel sem a rektor neve, sem a téma kulcsszavai – de az is lehet, hogy azóta már eltávolították a videókat és posztokat.

Az egyetem közleménye szerint a csalók által készített videó „megtévesztheti a hiszékenyebb felhasználókat és a kitettebb idősebb korosztályt, ezért érdemes tájékoztatni a szülőket, nagyszülőket, idősebb hozzátartozóinkat, szomszédainkat arról, hogy az internetes csalások a MI bevonásával szintet léptek”.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszél az egyetem vezetésével májusban végzett H-UNCOVER országos reprezentatív koronavírus-szűrés (Covid-19) végleges eredményéről tartott sajtótájékoztatón a Semmelweis Egyetemen 2020. július 1-jén.
photo_camera A hús-vér Merkely Béla egy 2020. júliusi sajtótájékoztatón Fotó: Kovács Tamás/MTI/MTVA

Továbbá figyelmeztetnek, hogy a receptre írt vérnyomáscsökkentők szedésének hirtelen megszakítása komoly kockázatot jelenthet és súlyos egészségromláshoz vezethet, ezért mindenki csak az orvosával történő egyeztetést követően módosítsa a felírt készítmények használatát, az interneten látott bármilyen videó ellenére. Az egyetem „megteszi a szükséges jogi lépéseket az ügyben”.

Nem ez az első eset, hogy egészségügyi kérdésekben magyar hírességek szájába adnak mondatokat a mesterséges intelligencia segítségével. Néhány héttel ezelőtt Schwab Richárd gasztroenterológusról terjedt hamis videó, Karikó Katalin nevében pedig már számtalan készítményt próbáltak eladni, vagy épp más gyógyszerekről lebeszélni embereket.

A hamisított videók és a deepfake technológia veszélyeiről az elmúlt években rengetegszer írtunk a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás
link Forrás
link Forrás