Még egy utolsó szolgálatot tett az emberiségnek a NASA elhallgatott marsszondája, az InSight

2024.12.18. · tudomány

Nemrég az amerikai űrügynökség (NASA) egyik, Marsot vizsgáló szondája lefotózta a két évvel ezelőtt elhallgatott InSight leszállóegységet. A JPL kutatóintézet hétfői közleménye szerint a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) keringőegység megfigyelésének célja az volt, hogy kiderüljön, azóta mennyi por rakódott az InSight napelemtábláira, ami fontos információ lehet a jövőbeli küldetéseknek.

Szinte beleolvad a marsi tájba a NASA két évvel ezelőtt elhallgatott InSight leszállóegysége
photo_camera Szinte beleolvad a marsi tájba a NASA két évvel ezelőtt elhallgatott InSight leszállóegysége az MRO HiRISE kamerájának 2024 október 23-ai felvételén Fotó: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

„Bár már nem kommunikál velünk az InSight, még így is új dolgokat tanít nekünk a Marsról” – mondta az MRO küldetésén dolgozó Ingrid Daubar, a Rhode Island-i Brown Egyetem bolygókutatója, aki keserédesnek nevezte a 2018-as landolása után a tervezettnél kétszer tovább, négy évig működő szonda megpillantását. Az InSight volt az első marsszonda, amit kifejezetten a bolygó belső szerkezetének és aktivitásának tanulmányozására indítottak. Feladatát elsősorban a felszínre helyezett, szenzitív szeizmográfjával látta el, ami a küldetés ideje alatt 1300 marsrengést észlelt.

Az InSight elhallgatását a napelemeire rakódó marsi por okozta, ami miatt azok már nem voltak képesek elegendő energiával ellátni az űreszközt – 2022 decemberében a napelemek által leadott teljesítmény a küldetés elején elért 5000-ről 285 wattórára zuhant, és ezen az se segített sokat, hogy a mérnökök megpróbálták a napelemtáblákat rezegtetni, és más módszerekkel megtisztítani.

link Forrás

A vörös bolygó színét egyre inkább átvevő InSightról a képet október 23-án készítette az MRO nagy felbontású, HiRISE kamerája, ami a felszíni objektumokat páratlan részletességgel képes megörökíteni. A HiRISE-al a NASA időről időre lefotózza a ma is felszínen barangoló marsjáróit, a Curiosityt és a Perseverancet. Daubar szerint azáltal, hogy monitorozzák, mennyi por gyűlik össze a felszínen, és mennyit szállít el utána a szél, vagy porördögök, többet tanulhatnak a marsi szél és a marsi porciklus viselkedéséről, valamint más, a bolygó mai arculatát alakító folyamatokról.

A NASA mérnökei még azután is figyelték az InSight jeleit, hogy 2022 decemberében az űrügynökség hivatalosan bejelentette a küldetés végét – hátha a marsi szél megtisztítja a napelemeit, feltöltődnek az akkumulátorai, és képes újra rádiójeleket továbbítani. Mivel ez az elmúlt két évben sem történt meg, a NASA idén év végén felfüggeszti a keresést.