Itt a nagy fordulat: tavaly több energiát nyert Európa napelemekből, mint szénerőművekből

Európa több energiát állított elő tavaly napelemek segítségével, mint kőszén égetéséből – írta meg csütörtökön a Guardian, ami elemzők szerint energiaátállási mérföldkőnek tekinthető.

A klímaváltozással és energetikával foglalkozó Ember agytröszt jelentése szerint a napelemek az Európai Unió (EU) áramtermelésének 11 százalékát adták 2024-ben, míg a szénerőművek csak a 10 százalékát. Emellett immár ötödik éve csökken a földgázból előállított energia mennyisége, ami tavaly az energiamix 16 százalékát adta. A jelentés szerint a napenergia részesedésének növekedése a rekordszámú újonnan telepített napelemhez köthető, és annak ellenére következett be, hogy 2024-ben a kontinens napos óráinak száma kevesebb volt, mint a megelőző évben.

„Ez egy mérföldkő” – mondta a jelentés társszerzője, Beatrice Petrovich. „A kőszén a legrégebbi módszer az elektromos áram előállítására, de egyben a legszennyezőbb is. A napenergia [közben] egyre inkább szárnyal” – tette hozzá. Tavaly hosszan elemeztük a megújuló energiaforrás robbanásszerű terjedésének okait – ami a klímapolitikai vállalások mellett nagyrészt a napelemek költségének drasztikus zuhanására és a kínai gyártási kapacitás hihetetlen mértékű felfutására vezethető vissza.

A Guardian emlékeztet arra, hogy Európa iparosodását a kőszén tette lehetővé, de annak égetése minden más energiaforrásnál több szén-dioxid-kibocsátással jár. A kontinens szénerőműveinek energiatermelésben való részesedése 2007-ben érte el a csúcsát, és azóta a 18 évvel ezelőtti érték felére csökkent. Eközben egyre nagyobb teret nyertek a tiszta energiaforrások: a nap- és szélenergia együttesen tavaly az EU energiatermelésének 29 százalékát tette ki, és a 2022-es mélypontjuk után újra nőtt a vízerőművek és atomerőművek részesedése.

„Jó hír, hogy a napelem telepítés iramának fokozódása ténylegesen a fosszilis tüzelőanyagok égetésének csökkenésével jár” – mondta a BloombergNEF napenergiával foglalkozó elemzője, Jenny Chase, aki nem vett részt a jelentés megírásában. „A klímapolitikai döntések és a piacok lehetővé tették Európában, hogy a megújuló energiaforrások miatt csökkenjen a kőszén és a földgáz részesedése” – mondta Gregory Nemet, az amerikai Wisconsin-Madisoni Egyetem energetikával foglalkozó kutatója.

Az Európai Unió klímaváltozás-figyelő szervezete, a Copernicus Climate Change Service (C3S) két héttel ezelőtt jelentette be, hogy 2024-ben a globális átlaghőmérséklet 1,6 Celsius-fokkal volt forróbb az iparosodást megelőző időszaknál. Donald Trump amerikai elnököt ez különösebben nem hatotta meg, és ismét kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, valamint növelni kívánja a fosszilis energiahordozók kitermelését az országban.