Einstein-gyűrűt találtak egy „közeli” galaxisban magyar csillagászok

Szenzációs felfedezésre jutott a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) munkatársait is a tagjai közt tudó nemzetközi kutatócsoport, amely az európai űrügynökség, az ESA Euclid űrteleszkópjának első felvételeinek segítségével egy Einsten-gyűrűt azonosított a kozmológiai értelemben közelinek számító NGC 6505 galaxisban.

Az Astronomy & Astrophysics folyóiratban hétfőn, február 10-én megjelent tanulmányukban a kutatók beszámolnak arról, hogy a nagyjából 590 millió fényévre észlelt Einstein-gyűrű révén egy korábban még soha nem észlelt galaxist is felfedeztek mintegy 4,42 milliárd fényévre a Földtől.

Az űrteleszkóp az NGC 6505 kiterjedt csillaghalóját mutató felvétele az Einstein-gyűrűvel, amelyet a színes előtércsillagok és távoli háttérgalaxisok vesznek körül
photo_camera Az űrteleszkóp az NGC 6505 kiterjedt csillaghalóját mutató felvétele az Einstein-gyűrűvel, amelyet a színes előtércsillagok és távoli háttérgalaxisok vesznek körül Fotó: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

Albert Einstein általános relativitáselmélete megjósolta, hogy a fény elhajlik az űrben található objektumok körül, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy lencse fókuszálja a fényt. Ez a gravitációs lencsézés annál erősebb, minél nagyobb tömegű az objektum – például egy galaxis vagy galaxishalmaz. Ennek köszönhetően néha olyan távoli galaxisok fényét is láthatjuk, amelyeket egyébként eltakarnának más égitestek. Ha az átfedés szinte tökéletes, akkor a távoli háttérgalaxis fénye úgy hajlik meg, hogy egy látványos gyűrűt alkot az előtérben lévő objektum körül– olvasható a CSFK hétfői sajtóközleményében.

Közelkép az Einstein-gyűrűről az NGC 6505 galaxis körül
photo_camera Közelkép az Einstein-gyűrűről az NGC 6505 galaxis körül Fotó: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

A kutatók szerint az ilyen erős gravitációs lencsék egytől-egyig különlegesek, mert rendkívül ritkák, de a most publikált gyűrű azért is unikális, „mert nagyon közel van a Földhöz, és az elrendeződése rendkívül látványos”.

Mint beszámoltunk róla, a 2023 nyarán pályára állított Euclid alig egy éve kezdte meg az égbolt részletes feltérképezését, elsősorban a sötét anyag és a sötét energia után kutatva. Az univerzum eddigi legátfogóbb 3D atlaszának elkészítését is kitűző misszió az égbolt több mint egyharmadát pásztázza térképezi fel, az akár 10 milliárd fényévre lévő galaxisok mellett nagyjából 100 ezer Einstein-gyűrűt is megfigyelve.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás