Magyarországon fagyos volt a február, de a bolygón a valaha mért harmadik legmelegebb

Magyarországon hidegebb volt az átlagosnál, de a Földön az idei február volt a harmadik legforróbb a mérések kezdete óta, miközben a hónap elején a globális tengeri jégtakaró elérte a valaha látott legkisebb kiterjedését – közölte csütörtökön az Európai Unió klímaváltozás monitorozó szervezete, a Copernicus Climate Change Service.

A HungaroMet keddi közleménye alapján a februári középhőmérséklet Magyarországon 0,5 Celsius-fok volt, ami 0,7 fokkal maradt el az 1991-2020 közötti átlagtól. Globális szinten viszont már másként alakult a helyzet: a Copernicus számai szerint a havi globális átlaghőmérséklet 13,36 Celsius-fok volt, ami 1,59 fokkal magasabb, mint az iparosodást megelőző időszak átlaga. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt 20 hónapból ez a 19., amikor az átlaghőmérséklet több mint másfél fokkal haladja meg az emberi tevékenység által okozott globális felmelegedés előtti állapotot.

A globális felszíni hőmérsékleti anomália 2025 februárjában az 1991-2020 közötti átlaghoz képest
photo_camera A globális felszíni hőmérsékleti anomália 2025 februárjában az 1991-2020 közötti átlaghoz képest Fotó: C3S/ECMWF

A szervezet szerint a Föld északi féltekéjének 2025-ös tele az eddigi második legmelegebb volt és mindössze 0,05 fokkal maradt el a tavalyi rekordtól. Európában a február havi átlaghőmérséklet 0,44 fok körül alakult, Kelet-Európában pedig az 1991-2020 közötti átlagnál jellemzően alacsonyabban. Az átlagnál jelentősen magasabb az Alpokban, Skandinávia északi részén és Izlandon volt a havi középhőmérséklet.

Annak ellenére, hogy már december óta egy enyhe La Niña hűti a bolygót, az óceánok még mindig elég melegek. Februárban 20,88 fok volt a világ óceánjainak poláris területeken kívül mért tengerfelszíni átlaghőmérséklete, ami a második legmagasabb februári rekord. Zeke Hausfather éghajlatkutató ugyanakkor kedden azt írta, hogy a hónap elején jelentős esést mutató globális átlaghőmérséklet (ami azóta újra emelkedni kezdett) a La Niña régóta várt hatásának jele lehet – de még túl korai ezt biztosan kijelenteni.

Eközben a globális tengeri jégtakaró, ami alatt a kutatók az északi-sarki tengeri jégtakarót és az Antarktisz körüli tengeri jeget értik, február elején valaha mért legkisebb kiterjedését érte el, alulmúlva a korábbi, 2023-as rekordot is. Az északi sarki jégtakaró már harmadik hónapja – az ilyenkor szokásoshoz képest – rekordalacsony kiterjedésű, februárban 8 százalékkal volt kisebb az átlagosnál. Az Antarktisz körüli tengeri jég pedig idén elérhette a műholdas mérések kezdete óta a második legalacsonyabb területét.

Február elején rekord alacsony volt a globális tengeri jég területe
photo_camera Február elején rekord alacsony volt a globális tengeri jég területe Fotó: C3S/ECMWF/EUMETSAT

2025 első hónapja volt a valaha mért legmelegebb január. Ekkor a globális átlaghőmérséklet 1,75 fokkal lépte túl az iparosodást megelőző időszakét, miután a 2024-es év 1,6 Celsius fokkal volt melegebb, mint a globális felmelegedést megelőzően.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás