Az amerikai Tudományos, Mérnöki és Orvosi Akadémiák csaknem 2000 tagja nyílt levélben kelt ki Donald Trump ellen

A Donald Trump elnök vezette amerikai kormányzat tudomány elleni támadásainak veszélyére figyelmezteti az amerikaiakat az a nyílt levél, amit az ország Nemzeti Tudományos, Mérnöki és Orvosi Akadémiáinak több mint 1900 tagja írt alá – írja a Guardian.

„Valós veszélyt látunk ebben a pillanatban. Bár különböző politikai nézeteket vallunk, kutatókként egységesek vagyunk abban, hogy meg akarjuk védeni a független tudományos kutatást. Azért küldjük ezt az SOS-t, hogy egyértelmú figyelmeztetést adjunk ki: a nemzet tudományos közösségét igyekeznek épp megtizedelni” – áll a levélben.

A nyílt levél a Trump-kormányzat sorozatos, az amerikai tudományos intézmények elleni könyörtelen támadásaira reagál, amelyek között magánegyetemek megfenyegetésére, szövetségi támogatások megszüntetésére, cenzúrára, ideológiai alapúnak tartott finanszírozások felülvizsgálatára, valamint tömeges kormányzati elbocsátásokra és felmondásokra is volt példa.

„Az igazság keresése – a tudomány küldetése – megköveteli, hogy a tudósok szabadon vizsgálják az új kérdéseket, és eredményeikről őszintén, speciális érdekektől függetlenül számoljanak be. A kormányzat cenzúrát folytat, lerombolva ezt a függetlenséget. Elnöki rendeletekkel és pénzügyi fenyegetésekkel manipulálja, hogy mely kutatásokat finanszírozzák vagy publikálják, hogyan számoljanak be az eredményekről, és milyen adatokhoz és kutatási eredményekhez férjen hozzá a nyilvánosság. A kormányzat akadályozza az általa kifogásolt témákkal – például a klímaváltozással – kapcsolatos kutatásokat, vagy azokat, amelyek nem kívánatos eredményeket hoznak, az oltások biztonságától kezdve a gazdasági tendenciákig.”

A Nemzeti Tudományos Akadémiákat 1863-ban, Abraham Lincoln elnöksége alatt hozta létre a Kongresszus, majd a későbbi mérnöki és orvosi akadémiákkal együtt 2015-ben csoportosították egy nagy ernyőszervezet alá. A nonprofit szervezetként múködő akadémiákat az amerikai tudományos kiválóság képviselőinek tartják, és összesen több mint 6800 tagot számlálnak, akiket a tudományos közösség tagjai maguk választanak meg.

A 2025. március 7-i washingtoni Stand-Up for Science tüntetés résztvevői (a tábla felirata magyarul: „Tiszteld a tudományt! Tiszteld a természetet! Tiszteld a másikat!”)
photo_camera A 2025. március 7-i washingtoni Stand-Up for Science tüntetés résztvevői (a tábla felirata magyarul: „Tiszteld a tudományt! Tiszteld a természetet! Tiszteld a másikat!”) Fotó: DOMINIC GWINN/Middle East Images via AFP

A tagság több mint negyedrészét kitevő aláírók a levélben kifejtik: „A finanszírozási megszorítások arra kényszerítik az intézményeket, hogy szüneteltessék a kutatásaikat (beleértve a betegségek kezelésére irányuló vizsgálatokat), elbocsássák az oktatóikat és ne alkalmazzanak mesterszakos vagy PhD-hallgatókat, akik a tudósaink következő generációját alkotnák.”

A tudományos intézményekben attól tartanak, hogy az új kormányzat felállása óta tapasztalt megszorítások a privatizáció előkészítését szolgálják. A múlt héten például Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter jelentette be, hogy a kormányzat 20 ezer minisztériumi dolgozót küldene el, ami az állomány kb. negyedét jelenti. Ezzel olyan ügynökségek kerülnének nehéz helyzetbe, mint a járványok és betegségek megelőzéséért és kezeléséért felelős CDC vagy az élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hivatal, az FDA.

Az oltásellenességéről régóta ismert Kennedy személyesen is támadta az USA vakcinapolitikáját, miközben nem nyújtott megfelelő segítséget a kanyarójárványra, visszamondott egy 600 millió dolláros kutatási projektet, ami a madárinfluenza lehetséges kezelését vizsgálta volna, de a tudományos tanácsadóival sem hajlandó túl gyakran találkozni. A hétvégén fel is mondott a kormányzat elsőszámú vakcinaszakértője, az FDA-nél dolgozó Peter Marks, miután kifogásolta a Trump-adminisztráció „példátlan támadását a tudományos igazság ellen”.

Ifjabb Robert Kennedy
photo_camera Ifjabb Robert Kennedy Fotó: KEVIN DIETSCH/Getty Images via AFP

Az egészségpolitika mellett a környezettudományokat is komoly támadások érik. A kormányzat több mint 1100 tudós munkáját igyekszik megszüntetni a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) kutatás-fejlesztési részlegének feloszlatásával, de a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) dolgozóinak 20 százalékát is elküldené. A nyílt levelet aláíró tudósok, mérnökök és orvosok ébresztő jelnek szánják az üzenetet, mert minden intézménynek bátorságot kell mutatnia ebben a kritikus pillanatban. „Ha a tudósok és a tudományos, orvosi szervezetek nem szólalnak fel keményen a tudomány és a közegézségügy védelmében, akkor ki fog? Nincs más alternatíva” – idézi a Guardian Robert Steinbrook egészségügyi kutatót.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás
link Forrás