Három nap alatt befogadták a visszatelepített rücskösfarkú disznódelfineket, ami reményt ad a Jangcéban élő faj megmentésére

Most először telepítettek vissza jangcei rücskösfarkú disznódelfineket a vadonba, ami kínai szakemberek szerint hozzásegíthet a kihalás közelébe sodródott faj megmentéséhez. A kutatásról, aminek keretében két delfint engedtek szabadon a folyó Vuhanhoz közeli szakaszán, az IFL Science számolt be szerdán.

Fotó: XIAO YIJIU/Xinhua via AFP

A Neophocaena asiaeorientalis asiaeorientalis a világ egyetlen édesvízi disznódelfinje, amit gyorsulva fogyatkozó egyedszáma miatt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2013-ban kritikusan veszélyeztetettnek jelölt. Egy három évvel ezelőtti felmérés szerint a fajnak 595 egyede él a Jangce főmedrében, 492 a Pojang-tóban és 162 a Tungting-tóban. A faj fennmaradását a környezetszennyezés, a túlhalászat, a hajóforgalom és a gátépítések veszélyeztetik.

Csiu Csien-szung, a Kínai Tudományos Akadémia Hidrobiológiai Intézetének kutatója és kollégái két hímet fogtak be a Tian-e-Zhou természetvédelmi területen, ami kívül esik természetes elterjedési régiójukon. Ezután a Biology Letters folyóiratban szerdán megjelent tanulmányuk szerint megvizsgálták az állatok egészségi állapotát, majd jeladóval látták el őket, és két évig követték életüket a Jangce egy Vuhanhoz közeli elzárt szakaszán.

A kutatók által szabadon engedett jangcei rücskösfarkú disznódelfinek

Miután megbizonyosodtak arról, hogy az állatok képesek az önálló túlélésére, 2023-ban kiengedték őket a vadonba, ahol mindössze három nap alatt csatlakoztak a helyi disznódelfin csapathoz, és a populáció tagjaivá válták. „A cetek komplex kognitív képességekkel és szofisztikált társas viselkedéssel bírnak – amik jellemzőek a jangcei rücskösfarkú disznódelfinekre is – és így fő célunk kiengedésük után ezek megfigyelése volt” – mondták a kutatók a portálnak.

„A vadon élő disznódelfinek általában 2-5 egyedből álló csapatokat alkotnak, vagyis a szabadon engedett egyedek befogadása a helyi csoportok által kulcsfontosságú lehet a túlélésük tekintetében” – mondták a kutatók, akik úgy vélik, hogy a projekt fontos előrelépés volt a fajvédelmi törekvések szempontjából. A projekt egyben reményt ad arra, hogy a Jangcéban élő faj elkerülheti a valószínűleg kihalt kínai folyamidelfin (Lipotes vexillifer) sorsát, aminek utolsó példányát több mint két évtizeddel ezelőtt figyelték meg.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás