Tudományos magyarázatot találtak Jézus csodálatos halfogásaira

2024.11.04. · tudomány

Egy izraeli vezetésű, limnológusokból és környezetkutatókból álló csoport megállapította, hogy Jézus csodálatos halfogásaira tudományos magyarázat is létezhetett.

Az Újszövetség két olyan esetet említ, amely során Jézus tanítványainak hosszas fáradozás után sem sikerül halat fogniuk, de mesterük biztatására újra kivetik a hálót, és csodák csodájára rengeteg hal lesz a jutalmuk. A hitehagyottság és a kishitűség legyőzésére szánt példázatok Lukács és János evangéliumában szerepelnek, és a kereszténység egyértelműen a Megváltó csodatételeiként tekint rájuk.

Raffaello Sanzio: A csodálatos halfogás, 1515
photo_camera Raffaello Sanzio: A csodálatos halfogás, 1515 Forrás: közkincs

A kutatócsoport most annak nézett utána, hogy vajon lehetett-e más magyarázat a halak számának hirtelen megnövekedésére ebben az időben a Kineret-tóban, amelyről úgy gondolják, hogy a bibliai Galileai-tenger megfelelője lehet. Munkájuk során a tó hőmérsékletét és oxigénszintjét mérő eszközöket használtak, vizsgálták a szél sebességét és irányát is, valamint átkutatták a halpusztulásról szóló modern történelmi beszámolókat.

A Water Resources Research folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint olyan rövid időszakokra bukkantak, amikor a tó felszíne fölött a szél elég erős volt ahhoz, hogy annyi oxigént szívjon el a mélyből, hogy a vízi élővilágnak már egyáltalán ne maradjon, vagy legfeljebb csak alig. Ezek az időszakok hirtelen halpusztulással jártak, ami a parton vagy csónakban tartózkodó embereknek úgy tűnhetett, mintha halak tömege lassan a tó felszínére emelkedne, így könnyen ki lehetett fogni őket.

A Kineret-tó természetesen rétegzett, vagyis van egy hideg alsó rétege, alacsony oxigénszinttel, valamint egy felső, melegebb, oxigénben gazdag réteg – utóbbiban élnek a halak. A kutatók szerint azonban időről időre termikus rétegződés következik be, amikor a két réteg vize összekeveredik, és így túl kevés oxigén lesz a vízben ahhoz, hogy a halak a tó bármelyik szintjén túlélhessenek. Ez azzal jár, hogy elpusztulnak és a felszínre kerülnek, ráadásul a Kineret-tóban leginkább előforduló halfajok jellemzően a part mentén kötnek ki, ahol az éhes lakosság könnyen begyűjtheti őket.

A kutatócsoport azt is megállapította, hogy Jézus életében a tó körülményei hasonlóak voltak azokhoz, amelyek során ma kialakulnak a halpusztulást előidéző események, ami arra utal, hogy a csodák csupán véletlen események lehettek.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás
link Forrás