Káprázatos videó készült egy mélytengeri kalmárfajról, aminek sosem látták még élő példányát

Most először pillantották meg egy ritka mélytengeri kalmárfaj élő példányát. Az IFL Science keddi beszámolója szerint a rikító vörös és lila színben pompázó Gonatus antarcticus kalmárfaj egyedére a kutatók a Déli-óceán jéghideg vizeiben bukkantak rá, még tavaly decemberben.

A nem mindennapi találkozásra ráadásul karácsonykor került sor, egy véletlen egybeesésnek köszönhetően. Az amerikai Schmidt nonprofit Óceánkutató Intézet Falkor (too) kutatóhajója éppen a Weddel-tengeren tartózkodott, amikor a szakemberek egy robot-tengeralattjárót próbáltak vízre bocsátani.

Csakhogy a körülmények közbeszóltak, és a tengert borító nagy jégtáblák miatt a SuBastian nevű robot elindítását egy nappal el kellett halasztani. Arra végül a Weddel-tenger Powell-medencéjének egy másik területén került sor, ahol 2152 méteres mélységben a SuBastian videókamerái megpillantották a rendkívül ritka kalmárt.
„Mekkora ennek az esélye?” – vetette fel az argentín IDEA biológiai és ökológiai kutatóintézet munkatársa, Manuel Novillo a National Geographicnak. „Nem kellett volna ott lennünk abban a konkrét pillanatban”. Az expedíciót a National Geographic mellett a Rolex Perpetual Planet kezdeményezése finanszírozta, és célja a Déli óceán felderítetlen területeinek és élőhelyeinek vizsgálata.
Bár az állat látszólag jó egészségi állapotban volt, a videón sérülések is látszanak rajta. A kutatók a testén más fejlábúakkal folytatott küzdelmekből származó friss szívókorong nyomokat, karjain pedig karcolásnyomokat azonosítottak. A példány neméről és életkoráról egyelőre nincs információ, de a videó így is páratlan betekintést ad a szakembereknek a ritka kalmárok életébe.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: