Dánia az első ország, amely megadóztatja a fingó teheneket és disznókat

Dánia 2030-tól kezdve megadóztatja az állattenyésztőket a teheneik, sertéseik és juhaik által kibocsátott üvegházhatású gázok után. A globális felmelegedéshez az egyik legnagyobb mértékben hozzájáruló gáz, a metán kibocsátásának mérséklését célzó intézkedés világelső a maga nemében – a metán 20 éves időtávlatban 87-szer több hőt köt meg, mint a jóval nagyobb mértékben kibocsátott szén-dioxid.

A cél az, hogy Dánia 2030-ig 70 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-ben mért szinthez képest, közölte Jeppe Bruus dán adóügyi miniszter az AP hírügynökséggel. „Nagy lépést tettünk afelé, hogy 2045-re klímasemlegessé válhassunk” – mondta.

A dán állattenyésztőknek 2030-tól kezdve 300 koronát (kb. 16 ezer forintot) kell majd fizetni tonnánként a 2030-ban érvényes szén-dioxid-egyenértékben számolva. Ez az adó öt év múlva 750 koronára (kb. 40 ezer forintra) emelkedik, de a 60 százalékos jövedelemadó-kedvezmény beszámításával a tényleges költségek 2030-tól 120 koronát, 2035-től 300 koronát jelentenek tonnánként.

Bár metán a hulladéklerakókból, valamint az olaj- és földgázrendszerekből is szivárog a légkörbe, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának adatai szerint az ember által okozott metánkibocsátás mintegy 32 százalékát az állattenyésztés teszi ki.

Szarvasmarhák a dániai Torupban
photo_camera Szarvasmarhák a dániai Torupban Fotó: SERGEI GAPON/Anadolu via AFP

Hasonló intézkedést bejelentettek már Új-Zélandon is, ami ráadásul már 2025-től hatályba lépett volna, de a törvénytervezetet a napokban elsöpörték a gazdatüntetések, így a tavaly megválasztott jobboldali kormány közölte, hogy kiemeli a mezőgazdasági szektort a kibocsátáskereskedelmi rendszeréből, és más módszereket keres a metánemissziók csökkentésére.

Dániában ehhez képest a szintén jobbközép kormány a mezőgazdasági termelők, az ipari szereplők és a szakszervezetek képviselőivel egyeztetve hozta meg a döntést. „Sikerült kompromisszumot kötnünk a szén-dioxid-adó ügyében, ami megalapozza az élelmiszeripar újjászervezését” – nyilatkozta a Dán Természetvédelmi Társaság vezetője a bejelentést követően.

Egy átlagos dán tehén évente 6 tonna szén-dioxid-egyenértékű üvegházhatású gázt termel, és a legfrissebb adatok szerint közel 1,5 millió tehenet tartanak a jelentős tej- és húsexportőrnek számító országban.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás