Oczella Péter: Még mindig nem tudjuk, konkrétan mi okozza a pszichiátriai betegségek nagy részét
Június elején rendeztük meg a 8. Qubit Live estünket, ahol meghívott előadóinkkal azt jártuk körül, hogy milyen összefüggések lehetnek a mikrobiom és a pszichiátriai betegségek között, milyen lehet az optimális diéta, miért lenne érdemes a dohányzást és az alkoholt száműzni az életünkből, vagy hogy mire jó és mire nem jó az egyre népszerűbb mikrobiom-vizsgálat. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat és a kerekasztal-beszélgetést, hogy az is megnézhesse őket, aki nem tudott részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.
„A pszichiátriai betegségek prevalenciája folyamatosan növekszik, ezzel együtt a metabolikus zavaroké is, de valójában még mindig nem tudjuk, konkrétan mi okozza a skizofréniát, az ADHD-t vagy a depressziót” – mondta Oczella Péter, a Semmelweis Egyetem pszichiátriai klinikájának egykori és a Mind Klinika jelenlegi pszichiátere a 8. Qubit Live eseményen tartott előadásában. Kifejtette, hogy ezekkel a betegségekkel körülbelül ott tartunk, mint 1983-ban az AIDS-szel: Oczella szerint az orvos a szerzett immunhiányos szindrómának akkoriban csak a tünetegyüttesét ismerte fel, és még három évet kellett arra várni, hogy megtalálják az okát, vagyis azt, hogy egy retrovírus okozza.
A pszichiáter elmondta, hogy a pszichiátriai betegségeket kezelő gyógyszeres terápiák csak egy pontig tudnak hatékonyak lenni, ezért gyakran váltogatni kell őket, ami kellemetlen mellékhatásokkal jár. „Az, hogy új utakat keresünk a pszichiátriában, például hogy azt vizsgáljuk, a mitokondriális vagy a mikrobiális eltérések esetleg szerepet játszanak-e ezekben, az két szempontból fontos. Egyrészt jobban megérthetjük az idegrendszeri zavarokat, másrészt olyan terápiákat alkalmazhatunk, amelyek ezt a két irányt együtt alkalmazzák” – mondta Oczella.
Előadásában kifejtette, hogy a pszichiátriai zavarok egyszerre jelentkeznek az idegrendszerben és a perifériákon is, gyulladásos, metabolikus, idegrendszeri és hormonális zavarok formájában, és példákat is hozott arra, hogy a mentális zavarok fokozott rizikófaktort jelentenek majdnem minden metabolikus zavarra. Egy skizofrén ember például nagyobb százalékban érintett autoimmun betegségekben, cöliákiában, gluténérzékenységben vagy pajzsmirigy-betegségekben is, míg az autista gyerekek 30 százalékkal gyakrabban szenvednek olyan betegségekben, mint az irritábilisbél-szindróma (IBS) vagy a gyulladásos bélbetegség (IBD).
Az előadás immár videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt:
Vagy hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
A 8. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.