Frecska Ede: A világon csak két faj nem tudja, mit kellene ennie, az ember és a legjobb barátja
Június elején rendeztük meg a 8. Qubit Live estünket, ahol meghívott előadóinkkal azt jártuk körül, hogy milyen összefüggések lehetnek a mikrobiom és a pszichiátriai betegségek között, milyen lehet az optimális diéta, miért lenne érdemes a dohányzást és az alkoholt száműzni az életünkből, vagy hogy mire jó és mire nem jó az egyre népszerűbb mikrobiom-vizsgálat. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat és a kerekasztal-beszélgetést, hogy az is megnézhesse őket, aki nem tudott részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.
Mi az a trópusi gyűjtögető-vadászó diéta és miért ez az etalon? Hogyan jön az extrém fokú diverzitás és rotáció az étkezéshez, és miért esélytelen, hogy ezt a 21. századi ember elérje? Mit jelent az agy-immun-bél háromszög? Miért érdemes a bélflóra kultúráját támogatni, és hogyan függ össze a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór vagy a depresszió a mikrobiomunkkal?
Frecska Ede pszichiáter-pszichológus, az Amerikai Pszichológiai Társaság tagja, a hallucinogének és a sámáni tudatállapotok kutatója előadásában hangsúlyozta, hogy a bélrendszerünkben lévő sejtek krónikus, alacsony szintű gyulladása olyan pszichiátriai betegségeknél és mentális zavaroknál is kimutatható, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a szkizofrénia, a depresszió és a szorongás, és ez összefügghet civilizációs hatásokkal is, mint amilyen a diétahiba, a környezetszennyezés, a mozgásszegény életmód vagy a pszichés stressz.
A kutató emellett olyan érdekességekre is kitért, mint az ínysorvadásban szerepet játszó baktérium szerepe. Ez ugyanis olyan elváltozásokat is okozhat az agyban, amilyenek az Alzheimer-kórra jellemzők, miközben más kutatásokban kimutatták, hogy laboratóriumi körülmények között ez a baktérium nem nőtt a petricsésze azon részén, ahova kurkumát szórtak – Frecska fel is vetette, hogy esténként talán moshatnánk fogat kurkumával.
Az előadás immár videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt:
Vagy hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
A 8. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.