Miközben Trump megnevezte jelöltjét a NASA élére, újra elhalasztották a holdra szállást
Tovább csúszik az Artemis-program, az amerikai űrügynökség (NASA) új holdra szállási kísérletének terve. Az ügynökséget vezető Bill Nelson bejelentése szerint az Artemis–2 küldetésre 2025 szeptembere helyett 2026 áprilisában kerülhet sor, így az első 21. századi emberes holdra szállás (vagyis az Artemis–3 misszió) legkorábban 2027-ben történhet meg.
Az új amerikai holdprogram már több csúszáson átesett. Az Orion űrhajó Holdat megkerülő, legénység nélküli utazása, tehát az Artemis–1 2022-ben sikeresen lezajlott, de a második küldetést eredetileg 2024 novemberében indították volna, a Hold felszínére való leszállást és űrsétát is magában foglaló harmadikra pedig eredetileg egy 2025-ös dátumot néztek ki.
A legutóbbi halasztásra azért van szükség, hogy megoldják az űrhajó hőpajzsával kapcsolatos problémákat, mivel az az előző tesztrepülésről túlzottan égetten és erodáltan, repedésekkel és letört darabkákkal tért vissza. Nelson szerint a mérnökök jó úton haladnak, és úgy vélik, a kapszula visszatérési pályájának módosításával orvosolható a probléma, de az alapos felmérés elvégzéséhez időre van szükség.
A NASA vezetője azt is elmondta, hogy a csúszásokkal együtt is biztos abban, hogy az USA előbb jut el a Holdra, mint Kína, amely hivatalosan 2030-ban tervez űrhajósokat küldeni égi kísérőnkre. Egyben felszólította az űrügynökség kereskedelmi és nemzetközi partnereit, hogy mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy a menetrend tartható legyen.
Mindeközben a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump megnevezte jelöltjét a NASA élére, méghozzá a milliárdos Jared Isaacman személyében, aki már kétszer is járt az űrben a SpaceX-vezér Elon Musk közreműködésével – a Polaris Dawn civil űrmisszióról a Qubiten is beszámoltunk augusztusban.
Bill Nelsonnal ellentétben Isaacman nem a politikából, hanem a vállalkozói szektorból érkezik, így egy olyan Trump-kormányzatban, ahol Elon Musk felelhet a bürokrácia csökkentéséért, óriási változásokat hozhat a NASA életébe – egy olyan szervezetébe, amit már gyakorlatilag a kezdetektől azzal vádolnak, hogy túl sok adófizetői dollárt pazarol el feleslegesen.
Az olcsóbb, újrahasználható rakétákat tervező SpaceX (és legnagyobb rakétája, a Starship) például nagyot nyerhet azzal, ha sikerül megfúrni, hogy a NASA saját rakétarendszere, a drágán és lassan fejlesztett SLS küldje a Holdra az embereket.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: