Megjött Trump legújabb vad ötlete: szénerőművekkel táplálná az AI-adatközpontok energiaéhségét

Szénerőművekkel biztosítaná a mesterséges intelligencia (AI) adatközpontok növekvő energiaigényét Donald Trump amerikai elnök, aki kedden elrendelte a kőszén kitermelés felgyorsítását – írta meg a Verge.

Az egyik Trump által aláírt rendelet vizsgálatok lefolytatására utasít több minisztériumot, amik megállapítanák, hogy az ország mely területein lehet elérhető és alkalmas a szénenergia AI-adatközpontok ellátására. „Fejlesztenünk kell a mesterséges intelligenciát, meg ezt a sok új technológiát, ami most kezd megjelenni” – mondta kedden Trump, amihez szerinte „több mint kétszer annyi energia kell majd, mint ami jelenleg rendelkezésre áll”.

Trump szénbányászokkal együtt ünnepli április 8-án a szénkitermelés felgyorsítását célzó rendeletét
photo_camera Trump szénbányászokkal együtt ünnepli április 8-án a szénkitermelés felgyorsítását célzó rendeletét Fotó: ANNA MONEYMAKER/Getty Images via AFP

A nagy amerikai techvállalatok, mint a Google és a Microsoft, valamint az AI-cégek vezetői, köztük Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója a Trump kormányzattal ellentétben a nukleáris és fúziós energiában látják az AI-adatközpontok jövőbeli energiaellátásának kulcsát.

A Trumpék által „gyönyörű és tiszta kőszénnek” nevezett energiahordozó a legszennyezőbb energiaforrás, ami nemcsak magas szén-dioxid-kibocsátással, hanem egészségkárosító légszennyezéssel is jár. Bár léteznek technológiai megoldások az erőművek által kibocsátott szén-dioxid-leválasztására és a szennyezés csökkentésére, ezeknek is vannak korlátaik és komoly hátülütőik.

Kérdéses az is, hogy a fosszilis energiahordozókat támogató amerikai kormányzati akarat mennyire képes felülírni az energiapiaci folyamatokat. A megújuló energiaforrások, különösen a napenergia elmúlt években bekövetkező gyors terjedése azt eredményezték, hogy az Egyesült Államok 2024-ben nap- és szélenergiából együttesen több áramot állított elő, mint szénerőművekből.

photo_camera Grafika: Qubit

Tavaly vezető kutatók megszólaltatásával megírtuk, hogy az utóbbi években egyre valószínűtlenebbé váltak az évszázad végéig 4-5 Celsius-fokos felmelegedést eredményező éghajlatváltozási forgatókönyvek. Ezek, az RCP8.5 és SSP5-8.5-ként ismert forgatókönyvek hatalmas mértékű szénégetéssel és a szénenergia felfutásával számoltak. Ehelyett viszont a szénenergia részesedése egyelőre csökkenőben van a globális energiamixben, miközben egyre terjednek a megújuló energiaforrások.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás