Így változott a sör és a virsli ára az elmúlt 30 évben

A keleti blokkban a munka ünnepe elválaszthatatlanul összeforrt a sörrel és a virslivel. A húspépből formázott hentesáru és a lager sör a rendszerváltozás után is velünk maradt. Bár azt sehol nem vésték kőbe, hogy a közel egy évszázadon át a felvonulások és politikai majálisokról ismert május elsejéken sört és virslit kell fogyasztani, egy korábbi felmérés szerint a felnőttek 18 százaléka kifejezetten erre utazik május elsején. Na de miként alakult az elhíresült ünnepi gasztronómiai kombó ára az elmúlt harminc évben?

A Központi Statisztikai Hivatal 1995 óta követi az egyes termékek és szolgáltatások fogyasztói árait. Sertés- vagy baromfivirsliből egy kilogramm árát figyelik, 2010-ig mű- vagy juhbélben, 2011 és 2014 között csak juhbélben. 2015 és 2016 között csak sertésvirsli juhbélben, 2017 és 2022 között pedig csak sertésből készült virsli szerepel a statisztikákban. A söröket az olcsóbbik kategóriából választottuk; a KSH által megadott mennyiség 2015-ig 0,5 liter volt, 2022-ig a világos sör, 0,4–0,5 l, palackonkénti ára. Melléjük tettük az összesített élelmiszerinflációt is, hogy egyértelműbb legyen: az elmúlt három évtizedben közel a tízszeresére emelkedett a május elsejei menü ára.

Grafika: Qubit

Az ábrán jól látszik az elmúlt évek meredeken emelkedő inflációja: bár a virsli ára tavaly éppen csökkent, egy üveg vagy korsó sörért tizenötször-hússzor annyit kell ma fizetnünk, mint harminc éve.

Ha harapnánk a sör-virslihez egy szelet kenyeret vagy zsemlét és egy uborkát is, hasonló áremelkedéssel szembesülnénk. Hogy a bolti árakhoz képest mennyit kell mindezért fizetni a majálison, az már a vendéglátósoktól függ, de a gyakorlatban nyugodtan számolhatunk a KSH által megadott árak duplájával. Egy másik május 1-i klasszikus, a vattacukor ára az 1995-ös 100 forintról idénre szintén a tízszeresére, 1000 forint környékére nőtt.

Ami a hamburgert és a kávét illeti, itt már sokkal nagyobb áremelkedés történt 1995 óta: a hamburger ára meghússzorózodott, ahogy egy csésze kávéé is. (Az energiaitalok árát a KSH nem méri.)

Grafika: Qubit

A hosszú hétvégén sokan utaznak wellness-szállókba, vagy a szép időt kihasználva népszerű kirándulóhelyek környékére, ezért megnéztük, hogy alakult egy középkategóriás szállodában két embernek egy éjszaka ára. Itt nem volt olyan meredek áremelkedés, csak négy-ötszörös drágulás történt harminc év alatt.

Grafika: Qubit

Annak viszont, aki a budapesti állatkertbe menne május 1-én, sokkal mélyebben a zsebébe kell nyúlnia: a gyerekjegyért az 1995-ös 50 forint helyett idén 3900 forintot kell fizetni.