Ezekben az országokban a legjobb most élni
Frissítette havi országlistáját a Bloomberg: a Covid Resilience Rankinget annak alapján állítják össze, hogy melyik ország mennyire jól vészeli át a világjárványt, sikerült-e javítani a számokon, ellaposítani a görbét, minimalizálni az új fertőzések számát – úgy, hogy közben a lehető legkisebb gazdasági és társadalmi kár essék. Vagy ahogy a cikkben fogalmaznak, a lista egyszerűen arról szól, hol jó most élni a világon.
A 200 milliárd dollárosnál nagyobb gazdaságokat rangsoroló listát különféle járvány- és gazdasági mutatók alapján frissítik minden hónapban az esetszám növekedésétől a halálozási rátán át a tesztkapacitásig, de olyan tényezőket is számításba vesznek, mint a helyi egészségügy terhelhetősége, a korlátozások gazdasági hatásai és a szabad mozgás lehetősége. Az e havi lista újdonságaként azt is figyelembe veszik, hogyan zajlik a lakosság beoltása, illetve a GDP-növekedési kilátásoknál már a 2021-es előrejelzéssel számolnak.
Bár Új-Zéland, Ausztrália és Tajvan még nem kezdte el a lakosság beoltását, ez nem veszélyezteti a listán stabil vezető pozíciójukat, mivel ezekben az országokban gyakorlatilag sikerült megszüntetni a vírus közösségi terjedését.
Új-Zélandon négyféle vakcinára szerződtek, a határokat továbbra is zárva tartják, és lényegében felszámolták a vírus helyi terjedését, nem csoda, hogy az ország első helyezése három hónapja stabil. Az ötmilliós országban összesen 25 ember halt bele a fertőzés következményeibe, az utolsó tavaly szeptember közepén. Mexikó ugyanúgy stabilan tartja az utolsó helyet a vizsgált 53 ország között, ott a fertőzésszám és a halálesetek száma is rekordot döntött az elmúlt napokban, Andres Manuel Lopez Obrador elnök pedig maga is elkapta a koronavírust.
Változások az előző hónaphoz képest
Izrael és az Egyesült Arab Emírségek a sikeres oltásprogram miatt javítottak pozícióikon, és kerültek az első 15 helyezett közé. A két országban 100 emberre jutó már beadott vakcinák száma meghaladja a 47-et, illetve a 27-et, ugyanakkor a hatékonyan kivitelezett oltási terv sikerét beárnyékolja a továbbra is magas fertőzésszám.
Az Egyesült Államok két helyet javítva a 35. helyre került az e havi listán, köszönhetően az új elnök, Joe Biden ígéretének, hogy felpörgeti az oltásprogramot (100 emberre jelenleg 7 beadott adag jut). Az összhalálozásban azonban továbbra is az USA vezet, több mint 430 ezer áldozata van már a járványnak.
Kína négy helyet javítva az első öt közé került, ami elsősorban a 8,3 százalékos idei növekedést előreveítő várakozásoknak köszönhető. Bár az ország északi részén újra támad a vírus, és fennáll a veszély, hogy Pekingben is meglódulnak az esetszámok, az 1,4 milliárd kínai nagy része jelenleg a normálishoz közelítő életet él.
Olaszország, Belgium és Görögország azért javított 22, illetve 19 és 19 helyet, mert jelentősen sikerült javítani a fertőzés- és halálozási számokon a korábbi csúcsokhoz képest. Bár a lista a változásokat méri, Belgium szerepeltetése a legjobbak között mégis furcsán hat, mert két törpeállam, Gibraltár és San Marino után lakosságarányosan a legtöbb COVID-19 miatti halálesetet kell elkönyvelnie: egymillió emberre jelenleg 1797 haláleset jut.
India és Peru is gyorsan jön fölfelé, elsősorban a gyors gazdasági kilábalás reménye miatt, illetve Indiában a fertőzési görbét is sikerült kilapítani.
A Dél-afrikai Köztársaság, Kolumbia és Csehország ugyanakkor az első öt közé került, mivel a fertőzésszámot annak ellenére nem sikerült csökkenteni, hogy a lakosság jelentős korlátozások közepette él, Dél-Afrikában ráadásul az új variáns gyors terjedése is növeli a bizonytalanságot.
Magyarországon nem sok szó esik róla, de a világ egyik legnagyobb esetszámnövekedését Írországan mérték januárban, ezért a járvány korábbi szakaszaiban jól lavírozó ország 24 helyet rontott decemberhez képest. Írországban rögtön az után kezdett romlani a helyzet, hogy decemberben a karácsonyra való tekintettel lazítottak a korlátozásokon, és utazási korlátozások híján a vírus brit változata akadálytalanul özönlött be az országba.
Németország és Hollandia 15 helyet rontott amiatt, hogy a továbbra is magas esetszámok miatt meghosszabbították a korlátozó intézkedéseket. Németországban az új esetszámokhoz viszonyított halálozás is jelentősen nőtt, a decemberi 2,1 százalékról 4,4 százalékra.
Egyiptom és Pakisztán pedig azért került 23, illetve 16 hellyel rosszabb pozícióba, mert a 2021-es GDP-előrejelzés mindkét országban kedvezőtlen még a 2020-ashoz képest is, miközben a legtöbb vizsgált gazdaságban már növekedés van kilátásban a tavalyi történelmi visszaeséshez képest.
Ahol a legjobb most élni
Ennyi bevezetés után következzen a rangsor első 25 helyezettje az előző havi helyezésével és a fent ismertetett tényezőkből kalkulált Bloomberg-pontszámmal.
- Új-Zéland (1.) 76,8
- Szingapur (5.) 71,3
- Ausztrália (3.) 70,9
- Tajvan (2.) 70,1
- Kína (9.) 66,3
- Norvégia (4.) 64,5
- Finnország (6.) 64,5
- Japán (7.) 63,6
- Hongkong (13.) 63,5
- Vietnam (12.) 63
- Egyesült Arab Emírségek (16.) 62,3
- Dél-Korea (8.) 60,9
- Kanada (11.) 60,9
- Thaiföld (14.) 59,4
- Izrael (17.) 56,8
- Malajzia (22.) 56,7
- Dánia (10.) 56,6
- India (39.) 56,3
- Franciaország (34.) 55,9
- Oroszország (18.) 53,4
- Szaúd-Arábia (25.) 53
- Irak (26.) 52,9
- Spanyolország (33.) 52,5
- Fülöp-szigetek (35.) 52,4
- Belgium (44.) 50,6
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: