Bódizs Róbert: Az alvás a legősibb ritmusunk kifejeződése
November elején rendeztük meg 10. Qubit Live estünket, amelyen meghívott előadóinkkal az alvás és az álmodás folyamatát jártuk körül, valamint azt, hogy milyen hatással lehetnek a memóriánkra, a biológiai óránkra, az egészségünkre és a betegségeinkre. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat, a kerekasztal-beszélgetést és a nézői kérdésekre adott válaszokat is, hogy az is megnézhesse őket, aki nem tudott részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.
„Az alvás a legősibb ritmusunk kifejeződése, egy arra rátelepedő, ráépülő komplex rendszer, ami finoman egyensúlyoz a prediktív és a reaktív homeosztázis között, részt vesz a hálózati restaurációban és a neuronok kollektív viselkedését jelenti.” Így definiálta az alvás folyamatát előadásában Bódizs Róbert pszichológus, alváskutató, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese.
Elmondta, hogy számos emberi tevékenység, a fogantatás, a születés, a légzés vagy a szívverés is ritmussal jár, és ez a ritmusosság olyan rendezettséget jelent, ami segít a történések előrejelzésében. Ez pedig egyebek mellett segíti az éjszakák és nappalok váltakozásához való igazodást és az azokra való felkészülést.
A pszichológus előadásában kifejtette, alváslaboratóriumban kimutatható, hogy néz ki az emberi agy elektromos tevékenységének a mintázata, a szemmozgások és az izomtónus változása. Jellegzetes ritmuskompozíciók jelennek meg az alvás-ébrenlét állapotai, az alvási fázisok és stádiumok függvényében és ezek szemmel jól láthatók. Az alvás folyamatának biológiai értelmezésén túl előadásában kitért arra is, mi köze van a hóvirágnak a tudatos álmodáshoz, mi az a rózsaszín zaj és mi tudható meg abból, ha valaki 30 évig aktigráf készüléket visel önmagán.
Az előadás videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt:
Vagy hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
A 10. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.