A Stonehenge valójában egy újkőkori politikai szövetség emlékműve lehet

2024.12.20. · tudomány

A New Scientist is beszámol arról a brit Guardian tudományrovatában ismertetett tanulmányról, amely szerint a számtalan kutatási eredmény ellenére máig nem egészen tisztázott eredetű Stonehenge voltaképpen a Brit-szigeteket a neolitikumban benépesítő népek első szövetségének emlékműve.

Mike Parker Pearson, a University College London őstörténet-professzora az Archeology International folyóiratban publikált (a magazin és a napilap által közölt linken ugyanakkor nem elérhető) cikkében a szemlézők szerint azt állíja, hogy az időszámítás előtt 3100 és 1600 között több fázisban megépült Stonehenge a látszat ellenére nem kozmológiai megfigyelésekre alkalmas, szakrális ceremóniáknak is helyet adó, csillagvizsgálóként és naptárként is funkcionáló építmény. Pontosabban elsősorban nem ennek épült, bár kétségtelen, hogy tájolása a téli és nyári napfordulókhoz „lett igazítva”.

photo_camera A Stonehenge körül táncoló modern druidák a 2000-es évek elején Fotó: CARL DE SOUZA/AFP

A Guardiennek nyilatkozó Parker Pearson szerint teóriáját az időszámítás előtt 2500 körül elhelyezett, minden jel szerint Skóciából származó 6 tonnás központi oltárkő is alátámasztja, továbbá az, hogy ebben az időszakban indult meg az eurázsiai népek inváziója a brit-szigetekre.

A részben eltemetett oltárkő (alul) két ledőlt kőoszlop alatt
photo_camera A részben eltemetett oltárkő (alul) két ledőlt kőoszlop alatt Fotó: Nick Pearce

A Stonehenge így voltaképpen az újkőkori agrárgazdálkodó „őslakosok” betolakodókkal szembeni politikai összefogását szimbolizálja – állítja a University College London őstörténet-professzora.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás