A Hubble űrtávcső éveken belül megsemmisülne, de a NASA meghosszabbítaná a küldetését
Az amerikai űrügynökség (NASA) és legnagyobb ügyfele a magánszektorból, az Elon Musk által alapított SpaceX közösen vizsgálja egy olyan küldetés megvalósíthatóságát, amely a Hubble űrtávcső élettartamának meghosszabbítását célozza – írja a BBC.
Az 1990-ben fellőtt teleszkóp az alacsony Föld körüli pályán kering, de az elmúlt 32 évben már 60 kilométerrel csökkent a Földhöz viszonyított magassága, így jelenleg 540 kilométer magasan kering bolygónk fölött. Miután az utolsó szervizmisszió 2009-ben járt az űreszköznél, a Hubble küldetésének végét – vagyis végső ereszkedését, majd a Föld légkörében való megsemmisülését – a 2020-as évekre tették, de elképzelhető, hogy még a következő évtizedbe is átnyúlna a működése, ha nem tennének vele semmit.
Csakhogy a NASA most azt szeretné, ha a Hubble még jó ideig a főbb feladatait nemrég kiváltó James Webb űrtávcsővel (JWST) párhuzamosan dolgozhatna, ezért egy olyan űrhajós küldetést tervez, amely a remények szerint újra a kezdeti 600 kilométeres magasságig lökné a teleszkópot, műszereinek javításával pedig további 20-30 évvel meghosszabbítaná az élettartamát.
A NASA, amely hangsúlyozza, egyelőre csak elméletben játszanak a Hubble-küldetés meghosszabbításáról, a SpaceX Dragon űrhajójával közelítené meg az eszközt, amelynek egyes műszerei korszerűsítésre szorulnak, például azok a giroszkópok, amelyeket a Hubble csillagokra vagy galaxisokra való irányításához használnak.
A Hubble működése során már több mint 1,5 millió megfigyelést végzett, amelyek nyomán közel 20 ezer tanulmányt publikáltak.
Többek között olyan képeket köszönhetünk az űrtávcsőnek és kutatói csapatának, mint a Macskaszem-ködről,
a Sas-ködben található, „a teremtés oszlopai” néven ismert molekulafelhőről,
a Pac-Manre hasonlító, a Nagy Magellán-felhőben található szupernóva-maradványról,
vagy épp a Jupiterről és Europa holdjáról készített felvétele.
Kapcoslódó cikkek a Qubiten: