Ha az éjfél előtti alvás a pihentető, mit csináljanak a baglyok?
November elején rendeztük meg 10. Qubit Live estünket, amelyen meghívott előadóinkkal az alvás és az álmodás folyamatát jártuk körül, valamint azt, hogy milyen hatással lehetnek a memóriánkra, a biológiai óránkra, az egészségünkre és a betegségeinkre. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat, a kerekasztal-beszélgetést és a nézői kérdésekre adott válaszokat is, hogy az is megnézhesse őket, aki nem tudott részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.
Az Alvás és álmodás című 10. Qubit Live est közönsége az előadókat a kerekasztal-beszélgetés után egyebek mellett arról kérdezte, hogy milyen fiziológiai hatásai vannak a kávénak, jobban vagy rosszabbul alszunk tőle, mit gondolnak a kutatók a sziesztáról és a két részletben történő alvásról, és mit csináljanak a bagoly kronotípusú emberek, ha tényleg az éjfél előtti alvás az igazán pihentető.
Ez utóbbi kérdésre Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója, aki elmondása szerint maga is bagoly kronotípussal él, azt válaszolta, hogy tényleg érdemes lenne éjfél előtt lefeküdni aludni, így sajnos a baglyoknak meg kell erőltetniük magukat, hogy egy kicsit beilleszkedjenek a fennálló társadalmi rendbe. Ezt úgy lehet megtenni, hogy fokozatosan előbbre tolják az elalvás idejét.
Bódizs Róbert pszichológus, alváskutató, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese szerint kérdés, hogy mik a társadalmi elvárások az alvási idővel kapcsolatban, hiszen például egy színésznek, aki esténként lép fel, nincs szüksége arra, hogy átálljon a bagoly kronotípusról. Szerinte az éjfél inkább csak ökölszabály, és inkább a 150 évvel ezelőtti állapotokat, a mesterséges fényforrások előtti időszakot tükrözi vissza, amikor is sokkal kisebb volt a variabilitás a cirkadián ritmusok fázisában, hiszen szinte mindenki nappal dolgozott, és éjszaka aludt. Az alváskutató szerint azt, hogy egy bagolynak mi az éjfél, laboratóriumi vizsgálat alapján lehetne pontosan megmondani, de valószínűleg az ő habituális biológiai éjszakájának az első harmadára esne. Hozzátette azt is, hogy persze ha kora reggel mennie kell dolgozni, akkor kénytelen lenne átszokni.
A nézők kérdései videó és podcast formájában is elérhetők. Nézd meg itt:
Vagy hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
Az est meglepetésvendégeként fellépett Farkas Franciska színművész, aki az előadásokat követő performanszában saját alvással és álmodással kapcsolatos élményeiről és a tudatos álmodás technikáiról beszélt. Az erről készült videófelvétel itt látható:
A 10. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: