Hogyan csökkenhet a munkaidőnk, és miért hajszoljuk magunkat túlmunkába?

03.16. · podcast

Elfogyott a munkaerő-tartalék Magyarországon, így ma már csak a termelékenységünk növelésével, azaz a munkaidőnk hatékonyabb felhasználásával tudnánk többet termelni és jobban élni. Az OECD idevágó statisztikai szerint Magyarországon (vásárlóerő-paritáson számolva, azaz az árszínvonallal is kiigazítva) egy munkaóra alatt átlagosan 51,8 USD értéket termelünk, ami ugyan valamivel jobb, mint a görög termelékenység (44,8 USD), de nagyjából feleannyi, mint az osztrák (95,1 USD). Erről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is, amikor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitó rendezvényén a termelékenységugrás szükségességéről szónokolt. Arról azonban kevés szó esik, hogy mi egyáltalán a munka, ráadásul az utóbbi néhány évben, és különösen a covid óta a fogalmaink is sokat változtak ezzel kapcsolatban.

Magyarország jóval az átlag alatt az OECD-országok termelékenységi listáján.
photo_camera Magyarország jóval az átlag alatt az OECD-országok termelékenységi listáján. Grafika: Qubit

A Dollárpapa legújabb adásában Antal Miklós ökológiai közgazdásszal a munka és a szabadidő elmosódó határairól és a hazai termelékenyég növelésének esélyeiről beszélgettünk. Arról is szó volt, hogy egy komplex társadalomban, a jelen geopolitikai környezetben van-e értelme egyáltalán a munkaidő csökkentésében reménykedni.

Antal Miklós ökológiai közgazdász
photo_camera Antal Miklós ökológiai közgazdász Fotó: Tóth András/Qubit
  • Mi tulajdonképpen a munka, és mi változott ebben a covid óta?
  • Lehet-e munka, amiért nem kapunk fizetést?
  • Mihez kezdenénk magunkkal, ha kevesebbet kellene dolgozni?
  • Mi az összefüggés a fenntartható fejlődés és a munka között?
  • Az egyenlőtlenséget kell csökkenteni, hogy csökkenjen a munkaidő, vagy inkább a munkaidőt kellene csökkenteni ahhoz, hogy csökkenhessen az egyenlőtlenség?
  • Egy éppen fegyverkező kontinensen van-e esély kevesebb munkára?

Hallgasd alább:

A beszélgetést Szabó Attila, a Qubit állandó szerzője vezette. Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!

Hallgass bele ezekbe is:

link Forrás
link Forrás
link Forrás