A legnagyobb esélyünk a 40 fényévre található Trappist-1 rendszer egyik bolygóján van, állítja Jo Barstow bolygókutató. Az űrteleszkóp méréseinek eredményeit a következő hónapokban közölhetik.
Miközben a propaganda a munkások érdekvédelmétől volt hangos, Magyarországon a 20. században nemcsak a nyugati, hanem a szocialista országokhoz képest is semmibe vették a munka és a szabadidő egyensúlyát, és erről archív felvételek sora tanúskodik.
A V 372 Orionis nevű változócsillag és kísérője fényesen beragyogja a csillagköd sűrű gáz- és porfelhőit.
Miután a közös őstől eredeztethető állatok és gombák útjai elváltak, genomjaik evolúciója jelentősen eltérő irányt vett, mondja a kutatásban vezető szerepet vállaló Szöllősi Gergely evolúciógenetikus.
A Hekasepesz nevű férfi 4300 éves múmiáját rejtő sírhelyre a Dzsószer-féle lépcsős piramis közelében találtak rá, egy 15 méter mély akna legalján.
A Juno: New Origins nevű független videojátékban saját űrkutatási vállalatodat irányíthatod, és valósághű fizikai motorjával interaktív oktatóanyagokból tanulhatod meg, hogy kell rakétát gyártani, vagy épp hogyan épül fel egy Jupiter-szerű gázóriás.
A főváros 1944-1945-ös ostromának nehezen feltárható fejezete a Vörös Hadsereg oldalán harcoló Budai Önkéntes Ezred története. Vajon tényleg erkölcsi kötelességből vették fel a harcot a fasizmus ellen az átállt magyarok, vagy árulók voltak, akiknek kezéhez a sajátjaik vére tapad?
Az 1800 éves városból lakóépületek, fémműhelyek, érmék és még galambtornyok is előkerültek.
Az Elon Musk közreműködésével alapított OpenAI az elmúlt fél évben két forradalmi technológiával is előállt (DALL-E 2, ChatGPT), a Microsoft pedig épp most tolt bele 10 milliárd dollárt. Bemutatjuk napjaink legizgalmasabb techcégét és vezetőjét, Sam Altmant.
A 17. században élt Anne d’Alegre fogait aranyfonalakkal erősítették meg, hogy ne essenek ki a helyükről.
A LEGO-ember alakú miniatűr robot egyszerűen folyékonnyá vált, amikor rácsokkal akadályozták a tudósok a szabad mozgásban. A jövőben elektronikai eszközök javításához használhatják, vagy arra, hogy az emberi testből távolítson el apró tárgyakat.
Állítólag az ügyészség fél év börtönnel fenyegette, ha robotügyvédet vitt volna a tárgyalóterembe.
Jelzett a NASA becsapódásveszély-érzékelő rendszere: a 2023 BU nevű kisbolygó közelebb merészkedik a Földhöz, mint amilyen magasan több műhold kering. Mindenkit megnyugtattak: becsapódástól nem kell tartani.
Jól látszik, hogy a SpaceX mekkora hatást gyakorol a műholdak világára. Az Egyesült Államok nyerésre áll Kínával szemben a műholdak versenyében, viszont Európa jócskán lemaradt a műholdak telepítésében.
A Magyar Zene Házában nyílt magyar poptörténeti kiállítás interaktív, színes-szagos, kissé hasonlít az egykori Vidámpark Elvarázsolt kastélyára, és egy olyan kornak állít emléket, ami még csak félig múlt el – a kiállított tárgyak és a levetített videók egy része pedig úgy lett a múlt része, hogy még én is elcsodálkoztam rajta, hogy de hát ez tegnap volt. Hát, nem tegnap volt.
Ahol táncolós kihívások helyett rövid videós ajánlókkal és érdekes kutatások összefoglalóival jelentkezünk majd.
A pszichedelikus mintáktól beijed a mesterséges intelligencia.
Hankó Zoltán, a kamara elnöke szerint a globális és európai válságtényezőkön túl az sem tesz jót a helyzetnek, hogy a közfinanszírozott gyógyszerek ára Magyarországon 2007 óta lényegében változatlan, és az inflációt sem követi a rendszer.
Ismét több tucat fajt, túlnyomó öbbségében halakat, kétéltűeket, puhatestűeket és növényeket nyilvánítottak kihaltnak. Az újrafelfedezési sikertörténetek jelentős részéről is kiderül, hogy többnyire nem végződnek vidáman.
A Milestone Institute azt tűzte ki célul, hogy az oda járó középiskolás gyerekeket felvegyék a világ legjobb egyetemeire. De ki tudja ezt megfizetni, és jó-e ez egyáltalán a gyerekeknek? Greskovits György társalapítót állandó szerzőnk, Kende Ágnes oktatáskutató faggatta.
Az energiakrízis volt a témája a CEU Határtalan tudás sorozat kedd esti eseményének. Ürge-Vorsatz Diána, Holoda Attila és Aszódi Attila a globális és lokális helyzet ismertetése mellett a lehetséges megoldásokat is felvázolta.
A marsutazási tervek megvalósításának érdekében a NASA az amerikai Védelmi Minisztérium fegyverfejlesztési ügynökségével kötött házasságot.
Az utóbbi évtizedek szeizmológiai kutatásainak egyik legnagyobb rejtélye kaphat magyarázatot, ha a kínai kutatók elmélete bizonyosságot nyer.
Aki nem vásárol meg egy új ruhát, mert az nem illik a korához, nem olvas el egy gyerekesnek ítélt könyvet, nem megy el egy könnyűzenei fesztiválra, mert már kinőtt ebből, a sztereotípia-fenyegetettség áldozatává válik. Nyuggerezés? Boomerezés? Mi folyik itt?
Az orvosi szakvizsgával elboldogult, a nyolcadikosok felvételijét is megoldotta, de az üzleti tudományok sem mennek rosszul neki. A ChatGPT a Wharton MBA-programján is le tudna vizsgázni, igaz, nem lenne éltanuló.
Túlélte a világháborút, a spanyolnáthát és egy vonatbalesetet is, de amikor szembesült a bécsi egyetemek és intézetek átpolitizálódásával, külföldön keresett szerencsét. Friedrich Hayek élete első felének kalandregénybe illő történetét most vaskos kötetben dolgozták fel.
Az elmúlt 100 évben több mint 45 ezer meteoritot találtak a földrészen, ám ezek többsége mindössze néhány száz grammos volt. A mostani viszont majdnem 8 kilogrammot nyom.
Az MTA köztestületi tagjaiból a legégetőbb társadalmi kérdések megvitatására létrejött tudóscsoport, a Stádium 28 Kör szervezésében szociológusok, közgazdászok, oktatáskutatók beszélgettek a közoktatás jövőjéről, és arra jutottak, hogy a kormánynak nem érdeke rendbe tenni a magyar oktatási rendszert.
A januári napok hőmérséklete emelkedett a legjobban, pedig hagyományosan ez lenne az év leghidegebb hónapja, derül ki a Másfél fok friss cikkéből.
A GPS pontos, a papírtérkép viszont életérzés. Új utak és tájak felfedezésére inspirál, ezért egyre többen választanak papírtérképeket az utazásaik megtervezéséhez.
A japán miniszterelnök szerint a társadalom a működésképtelenség határán billeg, túl magas ugyanis a várható élettartam ahhoz képest, hogy egyre kevesebb gyermek születik az országban.
A 2300 éves leletet röntgensugarakkal vizsgálták meg, így fedezték fel, hogy a tinédzser fiú testét 49 értékes védelmező amulettel, köztük egy arany szkarabeusszal temették el.
Árt-e a gyereknek a szülő, vagy megkeményíti azzal, ha elvárja tőle, hogy 10-12 évesen gimnáziumi felvételi vizsgán vegyen részt? A tudomány jelenlegi állása szerint a reális elvárások jót tesznek, a túlzott szülői nyomás viszont pusztító hatású is lehet.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak most publikált eredményei szerint az ember figyelmének irányítása nem általános képessége a háziasított állatoknak.
A hat moduláris reaktorból álló, 462 megawattos erőmű 2030-ra lehet üzemképes, és fejlesztőjének, a NuScale-nek már Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban is folyamatban vannak hasonló projektjei.
A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai által felfedezett kommunikációs útvonal a Parkinson-kór, a skizofrénia és az Alzheimer-kór kialakulásában is alapvető szerepet tölthet be.
366 régészeti lelőhely 3507 csontvázának elemzése alapján egy nemzetközi kutatócsoport a laktóztolerancia elterjedésével magyarázza a több ezer évvel ezelőtti akcelerációt.
Az abszolútum a legtöbb vallási hagyomány alaptanítása szerint nemcsak öröktől fogva létezik, de mindenható és mindent átható is, így szükségtelenné válik annak a vagy-vagy szituációnak a feltevése is, hogy anyag és isten kizárnák egymást. Válasz Marosán György „Isten nélkül hol a poén?” című cikkére.
A több, mint 21 ezer expozíció 10 terabájtnyi adatából komponált képen az égbolt 6,5 százaléka látható.
David Sinclair, a Harvard genetikusa és kollégái szerint kísérleteik bizonyítják, hogy az emlősök öregedéséért az epigenetikai információ fokozatos elvesztése felel. Charles Brenner amerikai biokémikus szerint a rangos Cellben megjelent tanulmány valójában nem támasztja alá a hipotézist.
Egy új, talajtani és éghajlati elemzésekkel megtámogatott járványtörténeti kutatás eredményei szerint egyértelmű, hogy az újra és újra behurcolt korokozó emberről emberre terjedve tarolta le egymás után többször is a kontinens lakosságát. A tetvek és a bolhák is segítettek.
A Hymnus című költemény évekig hevert Kölcsey Ferenc fiókjában, és sem a szerző, sem kortársai nem tartották nagyra. Megzenésítése után azonban végigkísérte az ország történelmét: fontos szerepet játszott 1848-ban, a kiegyezésnél, az első világháború után, 1956-ban és 1989-ben is, amikor először vált hivatalosan Magyarország himnuszává.
Az ökoszisztéma mérnök állatok évmilliók óta végeznek ökológiailag fenntarthatónak bizonyuló vízgazdálkodást. Már csak meg kellene tanulnunk együtt élni velük.
Ma zajlanak a középiskolai felvételik, mi pedig ebből az alkalomból rászabadítottuk a 2022-es magyar és matematika feladatsorokra a világ leghíresebb chatbotját. A képekkel, a grafikonokkal és az ábrákkal elakadt, a metafora és a hasonlat viszont jól ment neki. De felvették volna?
Egy shropshire-i feltáráson egy különös, faragott kő került elő. A lelet a vaskorból, időszámításunk előtt 500 körülről származik, de nem igazán hasonlít az akkori istenábrázolásokhoz, ezért a régészek és a Shropshire-i Tanács a műkedvelők segítségét kérik, hátha látott már valaki valahol valami ilyesmit.
A Google anyacége, az Alphabet pénteken jelentette be, hogy a cég megválik a dolgozók 6 százalékától, a kirúgott munkatársak feladatait a jövőben részben mesterséges intelligencia látja majd el.
Hogyan alakult a történelem során a kutya karrierje a mai Budapest területén? A Kiscelli Múzeum tárlata meglepő gazdagságban mutatja be a kutyaéletet a szarmata kopóktól Blaha Lujza fogasán át a társasági ölebkultuszig.
Egy búvároktató és felesége vették filmre a 2,5 méter hosszú állatot, amely a mérete alapján még elég fiatal, mindössze 1-2 éves lehetett. A faj tagjai akár a tízméteres hosszúságot is elérhetik, és nagyon ritkán lehet velük élőben találkozni.
Görögország 220 éve szeretné visszakapni az Akropoliszról eltávolított, majd Angliába szállított szobrokat, de hiába: a görög miniszterelnök és a British Museum közötti titkos tárgyalásokban nem sikerült egyezségre jutni, pedig a korábbi hírek szerint a vitás kérdések 90 százalékában már megállapodtak a felek.
Az antarktiszi madarakat a guanójuk buktatta le, az újonnan felfedezett kolóniával 66-ra növekedett a regisztrált költőhelyek száma. Ez azért is jó hír, mert az Antarktisz gyorsan olvadó jege miatt a madarak egyre kevesebb helyen tudnak költeni.